Tvrdošínska dvanástka – výsledky

Kompletné výsledky (zatiaľ iba dorast a dospelí) – celkovo aj kategórie – stiahni tu.
Fotogaléria od autorov Petra Balúna a Tomáša Ferenčíka – pozri tu.

V nedeľu 5. júna sa po dvojročnej odmlke uskutočnil ďalší ročník Tvrdošínskej 12-tky. Keďže sa jednalo už o juibilejný 20.ročník tak organizátori pripravili aj novú trať, ktorá viedla z Trojičného námestia cez Medveckú stranu po cyklochodníku okolo Vyrovnávacej nádrže až do Horného Štefanova a späť. Na štart hlavnej 12 km trati sa postavilo až 94 bežcov. Polovičnú 6 km trať absolvovalo 26 pretekárov.

Na úvod si však svoje trate odbehli tí najmenší. Dohromady sa na štart postavilo rekordných 205 detí do 14 rokov.
Poradie prvých troch v jednotlivých kategóriách:
Dievčatá 1-6 rokov – 100 m: 1. Sofia Vajduľáková (Tvrdošín), 2. Ema Janečková (Tvrdošín), 3. Denisa Kramarčíková (Breza)
Chlapci 1-6 rokov – 100 m: 1. Šimon Šimko (Veličná), 2. Tomáš Bakoš (Tvrdošín), 3. Michal Vnenčák (Tvrdošín)
Žiačky 7-8 rokov – 200 m: 1. Nina Novocká, 2. Eliška Balúnová, 3. Kristína Hlušáková (všetky Tvrdošín)
Žiaci 7-8 rokov – 200 m: 1. Dávid Psota (Nitra), 2. Vladimír Mikula (Námestovo), 3. Tomáš Belicaj (Zákamenné
Žiačky 9-10 rokov – 400 m: 1. Nela Vošková (Námestovo), 2. Simona Švábová, 3. Simona Rýdziková (obe Tvrdošín)
Žiaci 9-19 rokov – 400 m: 1. Erik Jandura (Nižná), 2. Imrich Škombár (Námestovo), 3. Miloš Gonda (Tvrdošín)
Žiačky 11-12 rokov – 600 m: 1. Simona Dugová (Spartak Myjava), 2. Amy Nováková (Tvrdošín), 3. Edita Ferenčíková (Námestovo)
Žiaci 11-12 rokov – 600 m: 1. Adam Mikula, 2. Fedor Škombár, 3. Matúš Voška (všetci Námestovo)
Žiačky 13-14 rokov – 800 m: 1. Lenka Malinková (KB Breza), 2. Zuzana Gereková (Námestovo), 3. Viktória Kolenová (Tvrdošín)
Žiaci 13-14 rokov – 800 m: 1. Matúš Mikula (Námestovo), 2. Šimon Voška (Námestovo), 3. Fabien Beráts (Trstená)

Na hlavnej trati sa očakával súboj dvoch Poľských bežcov s Oravskými borcami. Víťazstvo si nakoniec vybojoval Ján Wydra, ktorý porazil svojho oddielového kolegu Emila Drabika (obaja Mok Musana) a za nimi dobehli dvaja Oravský pretekári Dávid Matis (4runners) a Tomáš Smolka (ŠK Bziny)
V kategórii Muži I. tak bolo poradie: 1. Emil Drabik, 2.David Matis, 3. Tomáš Smolka
V kategórii Muži II. (40-49 r.) bolo poradie: 1. Ján Wydra, 2. Andrej Páleník (Dolný Kubín), 3. Slavomír Praj (TT Vavrečka)
V kategórii Muži III. (50-59 r.) zvíťazil ďalší Poľský bežec Janusz Wojcik, ktorý zdolal Jozefa Štefanišina (Maras team) a Patrika Skurčáka (James).
Medzi bežcami staršími ako 60 rokov zvíťazil Oldrich Pauler (Kkm Čadca), druhý bol Stanislaw Orlicky (Mok Musana), tretí skončil Štefan Verníček zo Zákamenného.

Medzi ženami bola v hlavnej kategórii 18-35 r. najrýchlejšia Dominika Valková z Rabče, ktorá zdolala Poľskú pretekárku Ursulu Dudzik o 14 sekúnd a tretiu Simonu Lomázovú z Dolného Kubína o 31 sekúnd.
V kategórii Ženy II. (36 r. a viac) zvíťazila Katarína Paulínyová z klubu Ak ZŤS Martin, druhá skončila Danka Hanulová z klubu Štefko Running a tretia dobehla domáca pretekárka Erika Mešková.

Na krátkej 6 km trati bol najrýchlejší dorastenec Samuel Florek z BK Dolný Kubín, ktorý porazil Samuela Geššaja a tretieho Jerguša Lajmona.
Medzi ženami bola najrýchlejšia taktiež dorastenka Lucia Páleníková z Dolného Kubína, ktorá zdolala Andreu Matisovú a tretia skončila Martina Talaga.

Za výbornú organizáciu patrí veľké poďakovanie Mestu Tvrdošín a hlavne organizačnému tímu pod vedením bežcov z MK Tvrdošín – Jánovi Balúnovi a Viktorovi Fonferovi. Za krásne ceny a darčeky ďakujeme Jánovi Jankolovi. Veľká vďaka patrí aj Jánovi Madleňákovi, ktorý si veľmi chcel odbehnúť novú trať, ale po našom prehováraní nás napokon celou akciou doprevádzal spoza mikrofónu.