Jasenický strmák – výsledky

Výsledky – stiahni tu
Fotogaléria od autora Mira Kovalíčka a Patrície Kovalíčkovej – pozri tu.

V sobotu 18. júna sa po ročnej odmlke v Oravskej Jasenici konal už 3.ročník Jasenického strmáku. Na štart pretekov sa postavilo 133 pretekárov.

Na úvod si svoje trate odbehli žiacke kategórie. Dohromady ich súťažilo 57.

Mladší žiaci 6-11 rokov bežali 500 metrov a najrýchlejšie to zvládli títo medailisti:
1. Dominika Dugová (Spartak Myjava), 2. Nela Vošková (Námestovo), 3. Alica Pavčová (Or.Jasenica)
1. Šimon Murín (Or.Polhora), 2. Imrich Škombár (Námestovo), 3. Šimon Mudroň (Breza)

Starší žiaci 12-15 rokov bežali trať dlhú 2 kilometre s takýmto poradím:
1. Simona Dugová (Spartak Myjava), 2. Alžbeta Jadroňová (Ťapešovo), 3. Zuzana Gereková (Námestovo)
1. Jakub Poláček (Námestovo), 2. Fedor Škombár (Námestovo), 3. Tadeáš Chajdiak (TT Vavrečka)

Po žiakoch už nasledoval hromadný štart kategórií dorastu a dospelých.


Ako prvý do cieľa dobiehali bežci z krátkej 5 km trate, ktorú napokon najrýchlejšie zvládol Matúš Štraus z Oravskej Polhory pred Marekom Brišom z Or. Lesnej a Mariánom Chajdiakom z TT Vavrečka. Najrýchlejšou ženou bola Zuzana Miková z ŠK Oravaman, ktorá zdolala dvojicu domácich pretekárok druhú Moniku Rešutíkovú a tretiu Karin Hvolkovú.

Vzhľadom na náročnosť dlhej trate mali tentokrát najstaršie kategórie Mužov nad 60 rokov a Žien nad 50 rokov ako hlavnú trať „krátku päťku“. Najlepšie to zvládli títo bežci:
1. Ľubomíra Maxová (Rabča), 2. Martina Kajanová (Or. Jasenica), 3. Mária Sitáriková (Breza)
1. Štefan Verníček (Zákamenné), 2. Peter Železník (ŠK Oravaman), 3. Pavol Florek (Zákamenné)

Hlavná trať mala 11 km s prevýšením až 380 metrov. Hneď od začiatku sa sformovala silná štvorka bežcov, ktorá udávala tempo.

Približne v polovici trate tesne viedol Tomáš Smolka (ŠK Bziny) pred Pavlom Bakošom z Chlebníc a dvojicou Miloš Magerčák a Matej Graňák. Po vystúpaní strmáku a dosiahnutí najvyššieho bodu trate nasledoval dlhý zbeh do dediny, kde si Pavol Bakoš dokázal vytvoriť rozhodujúci minútový náskok pred Tomášom Smolkom a do cieľa ho už len kontroloval. Tretí dobehol Miloš Magerčák z klubu Dynamečko Suchá Hora a štvrtý skončil domáci junior Matej Graňák.

V kategórii Muži II. (40-49 r.) sa z víťazstva tešil Slavomír Praj z TT Vavrečka, ktorý zdolal svojho oddielového kolegu Tomáša Madleňáka a tretieho Petra Malinku zo Zákamenného.
V kategórii Muži III. (50-59 r.) opäť dominoval tohtoročný suverén OBL-ky Patrik Skurčák z klubu James Dolný Kubín, ktorý zdolal domáceho Jozefa Kubiznu a tretí skončil Vladimír Pánik z Krtko Team Trstená.

Medzi ženami 19-39 r. bola najrýchlejšia Alžbeta Paľová z ŠK Oravaman, ktorá zdolala líderku OBL-ky Dominiku Valkovú z Rabče a tretia skončila Simona Lomázová z BK Dolný Kubín.
V kategórii Ženy II. 40-49 r. zvíťazila Jarmila Kakusová z KB Breza pred Annou Charvátovou z Orava tímu a treťou Adriánou Kormaňákovou z KB Breza.

Na záver sa chceme poďakovať organizátorom pod vedením Jána Madleňáka, Dominika Madleňáka, Jozefa Basára aj ich rodinám a DHZ Oravská Jasenica za krásny športový zážitok, za vymodlenie nádherného počasia a všetkým bežcom za účasť a pokojný priebeh a súťaž v duchu fair-play. Poďakovanie patrí aj Alene Beloritovej a učiteľkám ZŠ Breza (Ľubica Kubasová, Yveta Volčeková, Daniela Brontvajová), ktoré nám pomohli s prezentáciou a pretekami žiakov. Sponzorsky (vecné ceny, časomiera, občerstvenie) celú akciu podporila Obec Oravská Jasenica a firma Blachotrapez – Vlastimil Gracík.
Veríme, že o rok sa opäť všetci stretneme v Oravskej Jasenici.