Tvrdošínska 12-tka 2023 – výsledky

Výsledky – všetky kategórie – pozri tu
Fotogaléria od Tomáša Ferenčíka/ MY Oravské noviny – pozri tu

V nedeľu 11.júna 2023 sa v Tvrdošíne konal už 21. ročník behu Tvrdošínska dvanástka.

Preteky sa tradične konajú vždy prvú júnovú nedeľu, ale teraz boli organizátori nútení termín posunúť o týždeň neskôr. Dôvodom bol Banskobystrický maratón a Cyklo-túra Okolo Tatier, ktorých sa zúčastňuje aj veľká časť bežcov.

Na štart sa najprv postavilo až 160 detí , ktorí boli rozdelení vždy po dvoch školských ročníkoch.

Po žiackych kategóriách sa na štart postavilo až 140 pretekárov na hlavnej 12,4 km a krátkej trati 6 km. Rozhodnutie posunúť termín pretekov sa ukázalo ako predvídavé, nakoľko sa ich zúčastnila trojica aktuálne najlepších bežcov z Oravy, ktorí ovládli pred týždňom Banskobystrický polmaratón – v poradí 1. Martin Rusina, 2. Mário Košút a 3. Pavol Bakoš. Od týchto borcov sa očakávalo, že pretrhnú víťaznú šnúru Poľských bežcov. Podľa jedného z aktérov Pavla Bakoša z Chlebníc sa preteky vyvíjali nasledovne :

Od štartu sme začali rýchle tempo, bežal som spolu s kamarátmi Martin Rusina + Mário Košút a dvaja rýchly Poliaci. V skupine sme sa držali spolu cca 4,5 km potom sa to zrýchľovalo a začalo trhať. Cítil som sa veľmi dobre a vedel som, že to môže byť aj pódium.

Zaradil som sa za majstra Slovenska v polmaratóne Martina Rusinu a snažil sa ho držať čo najviac, vedel som, že to bude mať úspech (predsa on je moja motivácia a má u mňa veľký obdiv). Na otočke (6 km) mal mierny náskok, nasledoval krátky zbeh a rovina tam som sa ho ešte ako tak držal v pozadí. Nasledovalo tiahle stúpanie a mierne som zvoľnil, predomnou už nebolo čo doháňať (víťaz bol jasný 🙂 ). Sledoval som situáciu za sebou a čo čert nechcel skúsený Poliak Wydra ma začal sťahovať, mierne v kopci som pridal a potom už iba zbeh a rovinka do cieľa, to som využil a zrýchlil tempo až na 3:10-3:15 min/km. Predsa bolo treba ukázať Poliakom akých má Orava bežcov a ich víťazná šnúra musela skončiť 🙂 na Orave ostali prvé dve miesta 🤩🫴🥇🥈 – Martin Rusina (BMSC/Námestovo) s časom 41 minút a 48 sekúnd ustanovil nový traťový rekord a ja som prišiel so stratou 42 sekúnd na druhom mieste ☺️😉. Ďakujem za krásny pretek, za fanúšikov akú atmosféru spravili na cieľovej rovinke 👏👏 bolo to príjemné a pevne verím, že sa to o rok znova zopakuje 🥳.
Tretie a štvrté miesto vybojovali Poľský bežci Piotr Kita a minuloročný víťaz Jan Wydra. Na 5.mieste dobehol Mário Košút z TT Vavrečka.

Medzi ženami podala na hlavnej trati najlepší výkon Katarína Paulínyová (AK ZŤS Martin), ktorá s časom 53:44 minúty skončila celkovo na 16.mieste. Za ňou dobehla s 2 minútovou stratou Danka Hanulová (Štefko running team) a o ďalšie 2 minúty zaostala Irena Ursula Dudzik.

Výsledky na hlavnej 12,4 km trati podľa kategórií:
Muži I. 18-39 rokov:
1. Martin Rusina (BMSC/Námestovo), 2. Pavol Bakoš (Chlebnice), 3. Piotr Kita
Muži II. 40-49 rokov:
1. Jan Wydra, 2. Miroslav Gad (ŠK Copy-Servis Lipt. Mikuláš), 3. Albín Kormaňák (Lokca)
Muži III. 50-59 rokov:
1. Juraj Hudák, 2. Ján Kamenský, 3. Jozef Kubizna (Oravan Oravská Jasenica)
Muži IV. nad 60 rokov:
1. Leszek Behounek (TG Sokol Zakopane), 2. Pauler Oldrich, 3. Róbert Berky

Ženy I. 18-39 rokov:
1. Irena Ursula Dudzik, 2. Andrea Janidžárová, 3. Veronika Stareková (Beh večernou Trstenou)
Ženy II. 40-49 rokov:
1. Katarína Paulínyová (AK ZŤS Martin), 2. Jarmila Kakusová (KB Breza / Zákamenné), 3. Justyna Potaczek
Ženy III. nad 50 rokov:
1. Danka Hanulová (Štefko running team), 2. Jitka Hudáková, 3. Anna Balošáková

Na krátkej šesť kilometrovej trati s časom 22:07 min. jasne dominoval dorastenec Samuel Florek z klubu BK Dolný Kubín, ktorý o 53 sekúnd porazil Matúša Štrausa z Oravskej Polhory a tretí Juraj Maxa z KB Breza zaostal za víťazom o1:30 min.
Medzi ženami bola najrýchlejšia Katarína Jurenková, ktorá trať zvládla za 30:42 min, druhá skončila s minútovou stratou Martina Orčíková a tretia dobehla dorastenka Petra Puváková
Výsledky podľa kategórií :
Dorastenci 15-17 rokov:
1. Samuel Florek (BK Dolný Kubín), 2. Kacper Wydra, 3. Tadeáš Chajdiak (TT Vavrečka)
Dorastenky 15-17 rokov:
1. Petra Puváková, 2. Terézia Kakusová (Zákamenné), 3. Cynthia Dudova (Beh večernou Trstenou)
1. Matúš Štraus (Oravská Polhora), 2. Juraj Maxa (KB Breza / Rabča), 3. Pavol Betušťák