BUM Námestovo 2023 – výsledky

Výsledky časomiera PT – pozri tu
Fotogaléria od autora Mira Kovalíčka – pozri tu
Fotogaléria od autora Milana Čierneho – pozri tu

V sobotu 20.mája 2023 sa v Námestove konal už 6.ročník Behu ulicami mesta Námestovo. Aj vďaka výbornému počasiu preteky prilákali na štart rekordnú účasť – skoro 300 súťažiacich.
Celá akcia sa začala už na obed, kde sa popri prezentácii starali o program hlavne pre najmenších cvičitelia z Active Lab-u. Štart žiackych kategórii sa začal pred 15 hodinou. Na svoje trate rozdelené podľa jednotlivých kategórií vybehlo až 115 športu chtivých detí.

Výsledky predškolákov do 5 rokov:
1., Lucia Rentková (Vavrečka), 2., Barbora Motyčáková, 3., Lenka Stoklasová (Zubrohlava)
1., Dávid Gašpar (ActiveLab), 2., Samuel Majerčík (ActiveLab), 3., Krištof Trabalka (TT Vavrečka)
Výsledky žiakov 6-8 rokov:
1., Denisa Kramarčíková (Breza), 2., Ema Smržíková, 3., Olívia Hrkľová
1., Adam Medvedcký (MFK D.Kubín), 2., Tobias Červeň (MŠK Námestovo), 3., Teodor Chajdiak (TT Vavrečka)
Výsledky žiakov 9-11 rokov:
1., Tamara Kupčíková, 2., Ema Skurčáková, 3., Alexandra Huľová (KK Zubrohlava)
1., Alex Turňa, 2., Tomáš Štefaničiak, 3., Viktor Chajdiak (TT Vavrečka)
Výsledky žiakov 12-13 rokov:
1., Nela Špitálová (Orava tím), 2., Ela Pisarčíková, 3., Eliška Malinková (Zákamenné)
1., Pavol Spuchlák (Námestovo), 2., Fedor Škombár (Námestovo), 3., Ján Buc (TT Vavrečka)
Výsledky žiakov 14-15 rokov:
1., Daniela Ondríková (MPK D.Kubín), 2., Lenka Malinková (KB Breza), 3., Nela Janíková (ŠKP Námestovo)
1., Daniel Ondrík (MPK Dolný Kubín)

Ďalšie kategórie už bežali krátku alebo dlhú trať 5/10 km. Na krátkej 5 km trati podal najlepší výkon dorastenec Samuel Florek z BK Dolný Kubín, ktorý v strhujúcom finiši zdolal na páske druhého Dávida Matisa z ŠKP Námestovo – obaja s časom 20 minút a 13 sekúnd. Tretí dobehol so stratou 1 minúty Ľubomír Záhumenský z klubu Active Lab. Medzi ženami sa s časom 24:40 minúty z víťazstva tešila Daniela Chajdiaková z TT Vavrečka, ktorá za sebou nechala dorastenku Soňu Tarčákovú z domáceho tímu Oravan Námestovo a tretiu Silviu Špitálovú z Orava tímu.

Na hlavnej 10 km trati sa očakával súboj dvoch elitných Oravských bežcov – Martina Rusinu z BMSC a Mária Košúta z TT Vavrečka. Obaja borci dosahujú výborné výsledky na medzinárodných podujatiach a ich kalendáre sú poriadne nabité, preto bola ich ochota ukázať sa na „domácich“ pretekoch obdivuhodná a pre všetkých bežcov veľkou motiváciou.
Od začiatku táto dvojica diktovala tempo a išla si svoje vlastné preteky. Mário sa Martina držal čo to dalo, ale napokon lepšiu aktuálnu formu prejavil tohtoročný majster Slovenska v polmaratóne Martin Rusina, ktorý s časom 32 minút a 55 sekúnd zvíťazil. Mário Košút dobehol druhý so stratou 1 a pol minúty a tretí finišoval Rudolf Rusina z klubu RRusina.sk s časom 36:31 minúty. V kategórii Muži I. tak dvojicu Martin Rusina a Mário Košút doplnil na bedni Marcel Filip z Námestova.

V kategórii Muži II. za víťazom Rudolfom Rusinom dobehol Peter Malinka zo Zákamenného a tretí skončil Marián Chajdiak z TT Vavrečka.
V kategórii Muži III. si po Rabči ďalšie víťazstvo pripísal Ján Jankola (MK Tvrdošín), ktorý porazil Vladimíra Pánika z Krtko team Trstená a tretieho Ignáca Bandíka z Rabčíc.
V kategórii Muži IV. zvíťazil Pavol Florek zo Zákamenného. Druhý skončil Štefan Verníček zo Zákamenného, ktorý absolvoval svoju prvú dlhú trať po ťažkom minuloročnom zranení a pevne veríme, že ho budeme vídať aj na ďalších pretekoch OBL-ky.

Medzi ženami jasne dominovala ďalšia Oravská „profi“ bežkyňa z Oravského Veselého reprezentujúca klubu BMSC Lenka Stopjaková, ktorá trať zvládla za 42:50 minúty. Druhé miesto so stratou 2:38 minúty vybojovala Jarmila Kakusová z KB Breza a tretia so stratou 6:52 min. napokon skončila domáca pretekárka Mária Ogureková (Orava tím).
V kategórii Ženy I. doplnila Lenku Stopjakovú a Máriu Ogurekovú na stupňoch pre víťazov tretia Alžbeta Mikolajčíková z Novote.
V kategórii Ženy II. za víťazkou Jarmilou Kakusovou dobehla druhá Monika Čajková a tretia Adriána Kormaňáková z KB Breza.

Na záver chceme v mene OBL-ky a všetkých zúčastnených športovcov touto cestou poďakovať organizátorom BUM Námestovo, za krásne športové popoludnie z ktorého si určite všetci odniesli mnoho pekných zážitkov. Všetkým ktorí priložili ruku k dielu zo srdca ĎAKUJEME. Sponzorsky celú akciu podporili TJ Oravan Námestovo a Nadácia KIA. Dúfame, že o rok sa všetci v takom hojnom počte opäť stretneme v Námestove.