Rabčiansky okruh 2023 – výsledky

Výsledky – pozri tu
Fotogaléria od autora Mira Kovalíčka – pozri tu

V sobotu 13.mája 2023 sa v Rabči konal jubilejný 25. ročník Rabčianskeho okruhu. Preteky prilákali viac ako 150 pretekárov. Štart bol zverený miestnemu nestorovi, bežeckému nadšencovi a zakladateľovi Rabčianskeho okruhu Jánovi Pjenčákovi.

Na úvod si svoje úseky odbehli najmenší pretekári do 5 rokov. Po nich nasledovali žiaci a žiačky vo veku 6-11 rokov na trati 800 metrov. Výsledky trojice najlepších :
Žiaci:
1., Viktor Chajdiak (TT Vavrečka), 2., Patrik Spuchlák (Námestovo), 3., Peter Holmík (TT Vavrečka)
Žiačky:
1., Dorota Holmíková (TT Vavrečka), 2., Mária Štrausová (Oravská Polhora), 3., Alžbeta Brišová (Oravská Lesná)
Pred štartom hlavných kategórií sa ešte predstavili bežci s kočíkom a Jednota dôchodcov pripravila zábavnú šou behu s fúrikom.

Po hromadnom štarte všetkých ostatných kategórií začali ako prvý dobiehať do cieľa starší žiaci 12-15 rokov čo sa aj napriek menším problémom s časomierou takto premietlo do výsledkov:
1., Matúš Voška (Námestovo), 2., Pavol Spuchlák (Námestovo), 3., Benjamín Mačor (Trstená)
1., Nela Špitálová (Námestovo, 2., Nela Vošková (Námestovo), 3., Ella Kurtulíková (Vavrečka)

Po st. žiakoch už dobehol do cieľa krátkej 4,6 km trate v novom traťovom rekorde 17 minút a 58 sekúnd dorastenec Samuel Florek z BK Dolný Kubín. Za ním dobehli Matúš Štraus z Oravskej Polhory a Juraj Maxa ml. z KB Breza.
Medzi ženami bola najrýchlejšia Daniela Chajdiaková z TT Vavrečka, ktorá o 2 sekundy porazila Barboru Bandíkovú z Rabčíc a tretia Mária Porubská z Ťapkaj Teamu Lipt. Mikuláš zaostala o 48 sekúnd.
V kategórii dorasteniek zvíťazila domáca pretekárka Soňa Lachová

Na hlavnej trati 10,2 km sa očakával súboj medzi minuloročným víťazom OBL-ky Milošom Magerčákom a tretím v celkovom poradí Pavlom Bakošom. Od začiatku sa celá skupina najlepších bežcov držala viac menej pohromade, ale postupne si neskorší víťaz Pavol Bakoš z Chlebníc vybudoval náskok, ktorý bezpečne kontroloval až do cieľa čo vyplýva aj z jeho slov na sociálnych sieťach: “ Po štyroch nočných som sa pred pretekmi necítil najlepšie a ani som nemal veľké očakávania, ale pri rozcvičke sa to začalo zlepšovať 👍. Po štarte som zvolil voľnejšie tempo a potom postupne zrýchľoval 🚀 Celý beh sa mi bežalo veľmi dobre a ľahko 🫁🫀✅️ Trať bola nerovnomerná ⛰️ ale tentokrát som kopčeky zvládol nad moje očakávania a s ľahkosťou som ich vybehol“ Trať napokon zvládol v čase 37 minút a 1 sekunda.

Druhý dobehol do cieľa so stratou 1:50 minúty Miloš Magerčák z Dynamečka Suchá Hora. Tretí skončil so stratou 2:51 minúty Jozef Košút z Klina. Všetci traja sú z kategórie Muži I.

V kategórii Muži II. sa z víťazstva tešil celkovo štvrtý Albín Kormaňák z Lokce, ktorý za sebou nechal druhého Slavomíra Praja z TT Vavrečka a tretieho Mariána Chajdiaka rovnako z klubu TT Vavrečka
V kategórii Muži III. zvíťazil Ján Jankola z klubu Jankola Run Team Trstená, ktorý zdolal ďalšieho Trstenčana Vladimíra Pánika z klubu Krtko Team a tretí skončil František Mikolajčík z Novote

Medzi ženami bola najrýchlejšia domáca bežkyňa Dominika Valková, ktorá trať zabehla za 49 minút. Druhá dobehla Mária Ogureková z Námestova a tretia skončila Alžbeta Mikolajčíková z Novote. Všetky tri boli z jednej kategórie Ženy I.
V kategórii Ženy II. dominovala Adriána Kormaňáková z KB Breza, ktorá porazila druhú Annu Chorvátová z Orava Tímu a tretiu Marcelu Jankolovú z klubu Jankola Run Team Trstená.
V kategórii Ženy III. si na dlhú trať trúfla iba domáca pretekárka Ľubomíra Maxová a získala tak víťazstvo.

Veľká vďaka patrí všetkým zúčastneným a organizátorom pod vedením Juraja Maxu a ruku k dielu veľkou mierou priložili aj: koordinátorky z Obecného úradu – Monika Prisenžňáková a kultúrna referentka Kamila Plevjaková, spoza mikrofónu Rasťo Kubasák, hudobný doprovod – skupina Veselá štvorka, Jednota dôchodcov Rabča, DHZ Rabča, Červený kríž Rabča, učiteľky miestnej ZŠ Rabča, tím KB Breza – Alena Beloritová, Ľubica Kubasová, Mária Kolenová, Yveta Volčeková, Blažena Náčinová, diplomy pripravil Róbert Brišák.
Sponzorsky celú akciu zatiahla Obec Rabča pod vedením a za osobnej účasti starostu Júliusa Pitáka a Tomáša Kekeľáka.
Veríme, že sa o rok opäť všetci stretneme v Rabči.