Beh na Brabírku – výsledky

Výsledky – pozri tu
Fotoalbum od autorov M.Benian, J.Kakusuvá, J.Socha – pozri tu
Fotogaléria od Mira Beniana – pozri tu
Fotoalbum od Jarky Kakusovej – pozri tu

V sobotu 29.apríla 2023 sa v Lokci uskutočnil už 5.ročník Behu ku Rozhľadni Brabírka. Na štart pretekov sa postavilo viac ako 100 pretekárov.

Najprv sa na štart postavili tí najmenší – bežci do 5 rokov a z víťazstva sa radovali Juraj Voška z Vavrečky a Alžbeta Mrekajová zo Zákamenného. Po nich odštartovali 6-8 roční (r.n. 2015-2017), ktorí si odbehli trať 400 metrov. Najrýchlejší boli Filip Galčík z Námestova a Zuzana Vošková z Vavrečky.
Potom si svoju trať 800 metrov odbehli 9-11 roční žiaci (r.n.: 2012-2014) medzi ktorými zvíťazili Viktor Chajdiak z TT Vavrečka a Dorota Holmíková z TT Vavrečka.
Kategórie starších žiakov 12-15 rokov (r.n. 2011-2008) bežali trať dlhú 2 km a poradie bolo nasledovné:
1., Matúš Voška (Námestovo, 2., Pavol Spuchlák (Námestovo), 3., Ján Buc (TT Vavrečka)
1., Júlia Benianová (Lokca), 2., Barbora Fedorová, 3., Veronika Dudášová (obe ŠK Meteor D.Kubín)

Hlavnú trať odbehlo 61 pretekárov. Oproti minulým rokom bola trať tentokrát dlhšia o 1800 metrov (6,4 km) a najrýchlejšie ju s časom 29:41 min. zvládol junior Róbert Judiak z klubu Dynafit/skialpinista.sk. Druhý dobehol so stratou necelých 2 minút Miloš Magerčák z klubu Dynamečko Suchá Hora (Muži I.) a tretí so stratou 2:46 min. skončil domáci bežec Albín Kormaňák (Muži II.).
Spomedzi žien bola najrýchlejšia taktiež juniorka Barbora Bandíková z Rabčíc, ktorá trať zvládla za 41:33 mimúty. Druhá v celkovom poradí bola Alžbeta Mikolajčíková (Ženy I.) z Novoti a tretia dobehla Mária Ogureková (Ženy I.) z Námestova.

V kategórii Muži I. za víťazom Milošom Magerčákom dobehol druhý Matej Graňák z Oravanu Or.Jasenica a tretí skončil Jozef Košút z Klina.
V kategórii Muži II. doplnili na bedni domáceho víťaza Albína Kormaňáka druhý Marek Voška z Vasiľova a tretí Peter Malinka zo Zákamenného.
V kategórii Muži III. bol najrýchlejším bežcom Jozef Kubizna z Oravanu Or. Jasenica, ktorý zdolal o 50 sekúnd Vladimíra Pánika z Krtko Team Trstená a tretí skončil Ignác Bandík z Rabčíc.
Medzi najstaršími mužmi nad 60 rokov bol najrýchlejší Pavol Florek zo Zákamenného, ktorý zdolal ďalšieho bežca zo Zákamenného Jiřího Malinku.

V kategórii Ženy I. zvíťazila Alžbeta Mikolajčíková z Novoti, ktorá na druhé miesto odsunula Máriu Ogurekovú z Námestova a tretia dobehla Michaela Maxová z KB Breza.
V kategórii Ženy II. bola najrýchlejšia Adriána Kormaňáková z KB Breza, druhé miesto obsadila Anna Chorvátová z Orava tímu a tretia skončila Mária Bandíková z Rabčíc
V kategórii Ženy III. dobehla do cieľa prvá Ľubomíra Maxová z Rabče a druhá skončila Ľubica Jagnešáková zo Zubrohlavy

Najmenej početné zastúpenie mali už tradične kategórie dorastu a juniorov – dohromady súťažilo 7 pretekárov. Medzi dorastencami boli najrýchlejší Šimon Voška z Námestova a Zuzana Gereková z Námestova. Juniorské kategórie ovládli celkovo najrýchlejší bežci Róbert Judiak z klubu Dynafit a Barbora Bandíková z Rabčíc.

V mene organizátorov chceme poďakovať všetkým športovcom za účasť a za skvelú atmosféru. Poďakovanie patrí aj všetkým čo nám pri pretekoch pomohli a to menovite: Miroslav Benian, Ján Socha, Alena Beloritová, Eva Mokošáková, Patrik Skurčák – a tím z KB Breza – Martin Náčin, Ľubica Kubasová, Blažena Náčinová, Yveta Volčeková. Sponzorsky celú akciu podporili Obec Lokca, OZ Beskydy bez hraníc, Marek Voška, Pivovar Urpiner, za priestory na štadióne – Marek Banas ml. a obsluha: Martin + Magdaléna + Lenka Banasovci, Ľubo Jurovčík, pivo z pivovaru Rezek od Mikuláš Košťál. Za organizáciu patrí hlavne veľká vďaka hlavnému organizátorovi Marekovi Voškovi z Vasiľova.