Rabčiansky okruh – výsledky

Výsledky 24.ročníka – stiahni tu
Fotogaléria od autora Mira Kovalíčka a jeho dcéry Patrície – pozri tu

V piatok 6. mája sa v Rabči konal už 24.ročník Rabčianskeho okruhu. Po dvoch Covidových ročníkoch sa preteky vrátili do pôvodného májového termínu. Organizátori aj napriek nepriaznivému počasiu pripravili pre bežcov tri trate. Dospelí si mohli vybrať medzi dlhou 10 km a krátkou 4,6 km. Starší žiaci absolvovali okruh 2,5 km.
Preteky prilákali dohromady 137 súťažiacich.

Ako prví sa na štart postavili tí najmenší – žiaci do 5 rokov bežali 100 metrový úsek na námestí Gaceľ a aj keď im v cieli nešlo o poradie tak najrýchlejšia bola dvojica Teodor Chajdiak z klubu TT Vavrečka a Sofia Metesová z Rabče.
V kategórii mladší žiaci 6-11 rokov, ktorí bežali trať 800 metrov sa na štart postavilo až 30 detí.
Medzi chlapcami bol najrýchlejší Jakub Hnojčík z Cyklistická tour, ktorý porazil Šimona Murína z Or. Polhory a Viktora Chajdiaka z TT Vavrečka.
Trojica najrýchlejších dievčat dobehla v tomto poradí: 1. Nela Vošková (Námestovo), 2. Eliška Malinková (Zákamenné), 3. Tereza Kakusová (Zákamenné)

Na štart behu s kočíkom sa postavila len jedna odvážna mamička Lenka Drígľová s dvojmesačnou dcérkou, ktorá získala aj cenu pre najmladšieho účastníka. Na foto spolu s najstarším účastníkom Jiřím Malinkom zo Zákamenného

Potom už nasledoval štart hlavných kategórií na dlhej a krátkej trati a krátko za nimi vyrazili na trať aj st. žiaci. Tesne pred štartom však začalo úradovať počasie a dážď doprevádzal pretekárov až do cieľa.

Ako prví dobiehali do cieľa starší žiaci 12-15 rokov (2,5 km), kde si ďalšie víťazstvo na svoje konto pripísal Tadeáš Chajdiak z TT Vavrečka, ktorý porazil domáceho Adama Revaja a tretí skončil Šimon Voška z Námestova.
Medzi žiačkami bola najrýchlejšia Alžbeta Jadroňová z Ťapešova, ktorá zdolala druhú Lenku Malinkovú z KB Breza a tretiu Zuzanu Gerekovú z Námestova

Po žiakoch začali do cieľa dobiehať bežci z krátkej trate (4,6 km). Najrýchlejšie ju zvládol Samuel Florek z BK Dolný Kubín (18:44 min), ktorý zdolal Jána Zubera z Chlebníc (19:09 min) a Matúša Štrausa z Or.Polhory (20:06 min).
Medzi ženami bola v celkovom poradí najrýchlejšia dorastenka Kamila Pjenčáková z Rabče (24:08), ktorá porazila Eriku Majdišovú z Tvrdošína (ženy II.) (27:51) a Jennifer Stochovú z Rabče (ženy I.) (28:44)

Na hlavnej dlhej trati sa od začiatku vytvorila silná štvorka z kategórie muži I., ktorá udávala tempo pretekov. V cieli to bol strhujúci finiš medzi Dávidom Matisom, Matejom Graňákom a Marcelom Filipom. Z víťazstva sa napokon tešil Dávid Matis z klubu 4runners, ktorý zdolal druhého Mateja Graňáka z Oravanu Or.Jasenica iba o 2,5 sekundy a tretieho Marcela Filipa z Námestova o 17,9 sekundy. Štvrtý do partie Miloš Magerčák z klubu Dynamečko dobehol so stratou 42 sekúnd.

V kategórii Muži II. (40-49 r.) zvíťazil Slavomír Praj z TT Vavrečka (38:16 min.), ktorý porazil Petra Malinku zo Zákamenného (39:39) a svojho oddielového kolegu Tomáša Madleňáka (42:24)

V kategórii Muži III. (50 a viac rokov) sa na prvé dva miesta dostala rovnaká dvojica ako v Lokci – zvíťazil Patrik Skurčák z Tvrdošína (42:59 min.), ktorý zdoala Jozefa Kubiznu z Oravanu Or. Jasenica len o 14 sekúnd a tretieho Jána Jankolu z Jankola Run Team o 38 sekúnd.

Medzi ženami v celkovom poradí dominovala domáca dvojica bežkýň – 1. Dominika Valková (44:36 min.), 2. Michaela Maxová (51:58), tretia skončila Alžbeta Mikolajčíková z Novote (52:12)

V kategórii ženy II. (40 a viac rokov) rozhodoval o víťazke „fotofiniš“ a z víťazstva sa napokon tešila Anna Chorvátová z Orava tím (53:17,1 min.), ktorá zdolala Adriánu Kormaňákovú z KB Breza o 1 desatinku (53:17,2 min.). Tretia skončila Lenka Mokošáková z Bike run Zubrohlava (54:00 min.)

Na záver chceme poďakovať organizátorom pod vedením Juraja Maxu, ktorý sa môže spoľahnúť na výpomoc Dobrovoľného hasičského zboru Rabča, Červeného kríža Rabča, učiteľského zboru ZŠ Rabča, Alenke Beloritovej a ostatných ktorí prispeli ku organizácii celého podujatia. Spoza mikrofónu nás opäť doprevádzal Ján Madleňák z Oravskej Jasenice.
Za krásne ceny a občerstvenie patrí veľká vďaka Obci Rabča a jej starostovi Ing. Júliusovi Pitákovi, ktorý odovzdával ceny.