Beh na Brabírku – výsledky

Výsledky – stiahni tu
Fotogaléria od autora Mira Kovalíčka – pozri tu
Fotogaléria od autora Róberta Judiak – pozri tu

V piatok 29.apríla 2022 sa v Lokci začal nový ročník OBL-ky. Úvodné preteky Beh na Brabírku prilákali vo svojom štvrtom ročníku rekordný počet súťažiacich, keď sa ich na štart všetkých kategórií postavilo až 116.

Najprv sa na štart postavili tí najmenší 6-8 roční (r.n. 2014 a mladší), ktorí si odbehli trať 400 metrov. Najrýchlejší boli Matteo Vrábeľ z Oravskej Jasenica a Alžbeta Brišová z Oravskej Lesnej.
Potom si svoju trať 800 metrov odbehli 9-11 roční žiaci (r.n.: 2011-2013) medzi ktorými zvíťazili Šimon Murín z Oravskej Polhory a Nela Vošková z Námestova.

Potom sa už na štart postavili všetci ostatní bežci. Starší žiaci bežali trať dlhú 2800 metrov s prevýšením 200 metrov. Najrýchlejšie ju zvládol Tadeáš Chajdiak z klubu TT Vavrečka, ktorý zdolal Adama Revaja z Rabče a Šimona Vošku z Námestova. Medzi dievčatami bola najrýchlejšia Alžbeta Jadroňová z Ťapešova, ktorá porazila Nelu Janíkovú z ŠKP Trstená a tretiu Zuzanu Gerekovú z Námestova.

S hlavnou traťou, ktorá má dĺžku 4,6 km a prevýšenie až 300 metrov sa najlepšie popasoval Tomáš Smolka z Párnice, ktorý ju zabehol za 22 minút a 56 sekúnd. Za traťovým rekord Róberta Judiaka zaostal o 70 sekúnd. Druhý dobehol do cieľa junior Matej Graňák z Oravanu Oravská Jasenica s časom 24:06 min. Na treťom mieste skončil Miloš Magerčák z klubu Dynamečko Suchá Hora s časom 24:10 min.

V kategórii Muži II. sa z víťazstva tešil hlavný organizátor pretekov Marek Voška, ktorý o jednu sekundu zdolal Slavomíra Praja z TT Vavrečka a tretí skončil Peter Malinka zo Zákamenného.
V kategórii Muži III. si víťazstvo vybojoval Patrik Skurčák z Tvrdošína, druhý skončil Jozef Kubizna z Oravanu Oravská Jasenica a tretí dobehol Vladimír Pánik z klubu Krtko team Trstená.
Medzi Mužmi nad 60 rokov sa na stupne postavila už tradičná trojica borcov zo Zákamenného v poradí 1. Štefan Verníček, 2. Pavol Florek, 3. Jiří Malinka.
Medzi dorastencami triumfoval Samuel Florek z BK Dolný Kubín, ktorý skončil celkovo na 6.mieste.

Najrýchlejšou ženou bola minuloročná víťazka OBL-ky Miroslava Strežová z klubu BK Dolný Kubín 29:20 min., ktorá porazila druhú Dominiku Valkovú z Rabče 30:16 min. a tretiu Dorotu Gajdošovú z Párnice 33:47 min.
V kategórii Ženy II 40-49 r. zvíťazila Anna Chorvátová z MK Tvrdošín, ktorá porazila Adriánu Kormaňákovú z KB Breza a tretiu Lenku Mokošákovú z Bike run Zubrohlava.
Medzi ženami 50-59 r. zvíťazila Ľubomíra Maxová z Rabče a v kategórii žien nad 60 rokov zvíťazila Emília Matisová z Tvrdošína.

Ceny pre najlepších bola odovzdať biatlonistka Zuzana Remeňová z Hruštína, ktorá je odchovankyňou KB Breza. Viacerým rozdala podpis karty, ktoré určite potešili hlavne tých najmenších športovcov.
V mene organizátorov chceme poďakovať všetkým športovcom za účasť a za skvelú atmosféru. Poďakovanie patrí aj všetkým čo nám pri pretekoch pomohli a to menovite: Juraj Hurák, Ján Socha, Alena Beloritová, kuchár – Dušan Kováč, Dávid Judiak, Róbert Judiak a tím z KB Breza Peter Sitárik, Martin Náčin, Ľubica Kubasová, Blažena Náčinová, Yveta Volčeková. Sponzorsky celú akciu podporili OZ Beskydy bez hraníc, Marek Voška, Peter Sitárik, Martin Náčin, Pivovar Urpiner. Za organizáciu patrí hlavne veľká vďaka hlavnému organizátorovi Marekovi Voškovi z Vasiľova.