Novoťský okruh – výsledky

Výsledky Novoťský okruh 2022 – stiahni tu
Fotogaléria od autora Monika Belicajová – pozri tu .

V piatok 26.augusta podvečer sa v Novoti uskutočnili bežecké preteky – Novoťský okruh. Úvodný ročník prilákal na štart až 159 pretekárov a minimálne 250 divákov.
Organizátori pod vedením Alžbety Mikolajčíkovej pripravili pre bežcov 10,4 km dlhú trať s prevýšením 250 metrov a krátku 5 km trať s prevýšením 120 metrov.
Pre žiacke kategórie boli nachystané trate s dĺžkou od 100 metrov pre najmenších až do 2 kilometrov pre starších žiakov.

Ako prví sa na štart už tradične postavili najmenší pretekári a do poradia na stupňoch pre víťazov sa to premietlo nasledovne:
Predškoláci 2017 a mladší:
1. Teodor Chajdiak (TT Vavrečka), 2. Peter Greňa (Námestovo), 3. Gregor Vojtechovský (TT Vavrečka)
1. Mária Greňová (Námestovo), 2. Erika Ondreková (Beňadovo), 3. Lucia Rentková (Vavrečka)
Najmladší žiaci 2014-2016:
1. Marek Fedor (ŠK Meteor D.Kubín), 2. Jakub Jantolák (Novoť), 3. Patrik Spuchlák (Námestovo)
1. Karolína Jašicová (Novoť), 2. Sabina Ondreková (Beňadovo), 3. Zuzana Greňová (Námestovo)
Mladší žiaci 2011-2013:
1. Viktor Chajdiak (TT Vavrečka), 2. Tobias Florek (Novoť), 3. Matej Jantolák (Novoť)
1. Nela Vošková (Námestovo), 2. Eliška Malinková (Zákamenné), 3. Beáta Florková (Novoť)
Starší žiaci 2007-2010:
1. Miroslav Nevedel (Oravská Polhora), 2. Dávid Vlčák (Novoť), 3. Marek Chromuľák (Novoť)
1. Barbora Fedorová (ŠK Meteor D.Kubín), 2. Veronika Dudášová (ŠK Meteor D.Kubín), 3. Alžbeta Jadroňová (Ťapešovo)

Po žiakoch už nasledoval hromadný štart pre kategórie dorastu a dospelých.
Na krátkej trati podal najlepší výkon s časom 21:05 min. Matúš Štraus z Oravskej Polhory, ktorý porazil dvojicu dorastencov Sebastiána Belicaja (ŠKP B.Bystrica) o 37 sekúnd a domáceho Dávida Rypáka o 48 sekúnd. Medzi ženami bola najrýchlejšia dvojica domácich bežkýň – 1. Veronika Durčáková 27:16 min., 2. Vanesa Mikolajčíková, 3. Michaela Maxová (KB Breza)

Na dlhej trati sa očakával tesný súboj najväčších favoritov na víťazstvo – Pavla Bakoša z Chlebníc, Miloša Magerčáka z Dynamečko Suchá Hora a Dávida Matisa z ŠKP Trstená. Krátko po štarte si však Pavol Bakoš začal v tiahlom 7 km stúpaní budovať čoraz väčší náskok a v zbehu si podľa vlastných slov užíval krásnu prírodu Novoťského chotára. Trať zvládol za 41 minút a 14 sekúnd. Druhý skončil so stratou 2 minút Miloš Magerčák a tretí so stratou 2 a pol minúty dobehol Dávid Matis.
V kategórii Muži II. zvíťazil vo svojich prvých pretekoch v OBL-ke Albín Kormaňák z Lokce, ktorý zdolal Vladimíra Madleňáka z Oravanu Or. Jasenica a tretí skončil Tomáš Madleňák z klubu TT Vavrečka.
V kategórii Muži III. opäť dominoval celkový líder kategórie Patrik Skurčák z MK Tvrdošín, ktorý zdolal svojho oddielového kolegu Romana Petrikoviča a tretieho Vladimíra Pánika z klubu Krtko team Trstená.
V kategórii Muži IV. nenašiel svojho premožiteľa ani v dvanástych pretekoch Štefan Verníček zo Zákamenného. Druhý dobehol Pavol Florek zo Zákamenného a tretí skončil Juraj Vajduliak z MK Tvrdošín.

Medzi ženami triumfovala s časom 55:16 minúty aktuálna líderka OBL-ky Dominika Valková z Rabče. Druhá skončila Mária Ogureková z Námestova, ktorá len tesne o 8 sekúnd zdolala debutantku v OBL-ke Martinu Bakošovú z klubu Chlebnice Baky team.
V kategórii Ženy II. zvíťazila Adriána Kormaňáková z KB Breza, ktorá za sebou o 30 sekúnd nechala domácu pretekárku Jozefínu Mikolajčíkovú a tretia dobehla Anna Chorvátová z Orava tímu.

Na záver chceme či už v mene OBL-ky ale aj všetkých športovcov vysloviť veľké poďakovanie hlavnej organizátorke Alžbete Mikolajčíkovej a jej tímu za krásny športový zážitok. Za pomoc rovnako ďakujeme DHZ Novoť, učiteľkám ZŠ Novoť a ZŠ Breza pri prezentácii. Celú akciu sponzorsky podporila Obec Novoť. Pevne veríme, že o rok sa opäť všetci stretneme v Novoti.