Beh pod Pilskom 2023 – výsledky

Výsledky Behu pod Pilskom – pozri tu
Fotogaléria od autora Eva Maruščáková – pozri tu

V sobotu 5. augusta sa v Mútnom miestnym nadšencom behu podarilo zorganizovať úvodný ročník Behu pod Pilskom. Aj napriek nepriaznivej predpovedi počasia si cestu do Mútneho napokon našlo až 150 pretekárov. Bežci tak mohli spoznať ďalšiu lokalitu na mape Oravských behov.

Na úvod si už tradične svoje behy odkrútili žiacke kategórie, ktoré absolvovali 200, 400, 800 a 2000 metrov. Poradie na „bedni“ bolo nasledovné:
Žiaci do 5 rokov (2018 a mladší) – 200 m:
1. Juraj Voška (TT Vavrečka), 2. Samuel Holmík (TT Vavrečka)
1. Mia Dubovská (MPK Dolný Kubín), 2. Sára Smržíková (Lokca), 3. Sofia Metesová (Zubrohlava)
Žiaci 6-8 rokov (2017-2015) – 400 m:
1. Ján Znak (Vavrečka), 2. Zachej Vojtechovský (TT Vavrečka), 3. Teodor Chajdiak (TT Vavrečka)
1. Katarína Ondreková (Beňadovo), 2. Ema Smržíková (Lokca), 3. Zuzana Vošková (TT Vavrečka)
Žiaci 9-11 rokov (2014-2012) – 800 m:
1. Viktor Chajdiak (TT Vavrečka), 2. Eliáš Jozefiak (Mútne), 3. Peter Holmík (TT Vavrečka)
1. Mariana Lešňovská (MPK Dolný Kubín), 2. Paulína Ondreková (Beňadovo), 3. Dorota Holmíková (TT Vavrečka)
Žiaci 12-15 rokov (2011-2008) – 2000 m:
1. Daniel Ondrík (MPK Dolný Kubín), 2. Matúš Voška (Námestovo), 3. Daniel Gerek (Novoť)
1. Daniela Ondríková (MPK Dolný Kubín), 2. Rebeka Baniková (Stropkov), 3. Simona Paľová (Lokca)

Po žiakoch sa na štart hlavných tratí postavilo až 98 bežcov. Hlavná trať mala 10,2 km s prevýšením 250 metrov a krátka 5 km trať mala prevýšenie 80 metrov.
Na krátkej trati podal najlepší výkon Michal Strežo z klubu Run DK, ktorý ju zvládol za 18 minút a 43 sekúnd. Za ním dobehol so stratou 34 sekúnd jeho klubový parťák Samuel Florek a na treťom mieste skončil Matúš Štraus z Oravskej Polhory.
Medzi ženami bola najrýchlejšia Tatiana Vlčáková z Novoti, ktorá porazila Annu Hurákovú z Lokce a Máriu Bandíkovú z Rabčíc.
Za zmienku stojí aj výkon dvoch súrodencov Marka a Moniky Šelingových z Tvrdošína. Sedem ročný Marko zvládol trať za 26 minút a celkovo skončil na výbornom 15 mieste. Osemročná Monika trať zabehla za 33 minút. V kategórii dorastu (16-18 rokov) bolo nasledovné poradie:
1. Samuel Florek (Run DK), 2. Šimon Voška (ŠKP Námestovo), 3. Marko Šeling (Tvrdošín)
1. Lenka Malinková (KB Breza), 2. Zuzana Gereková (ŠKP Námestovo), Tereza Kakusová (Zákamenné)

Na dlhej trati sa očakával útok na víťazstvo hlavne od Miloša Magerčáka z klubu Dynamečko Suchá Hora. Predpovede a aktuálnu výbornú formu napokon pretavil do jasného víťazstva s časom 42:26 min. Na druhom mieste s odstupom 1:22 minúty dobehol aktuálny líder OBL-ky Jozef Košút z Klina a o ďalšie dve minúty za ním finišoval František Letoštiak z MK Tvrdošín – všetci traja boli z kategórie Muži I.
Medzi ženami však doterajšie kľudné a stojace vody poriadne rozvírila nová „šťuka v Oravskom bežeckom rybníku“. Ešte len 14 ročná Júlia Benianová z Lokce všetkým bežcom poriadne vyrazila dych, keď trať zvládla za 46 minút a 49 sekúnd čo ju v absolútnom poradí vynieslo na skvelé 6.miesto. Druhej v poradí Barbore Bandíkovej z Rabčíc nadelila 6 minút a 15 sekúnd a tretej Monike Čajkovej z Ťapešova bezmála 8 minút. Takýto talent za 5 rokov fungovania OBL-ky sme tu ešte nestretli, tak dúfame, že Júlia nepoľaví v tréningu a bude pokračovať v takýchto výkonoch aby možno niekedy v budúcnosti potešila celú Oravskú bežeckú rodinu nejakým TOP výsledkom ako napríklad naši bežci Martin Rusina, Mário Košút, Pavol Bakoš, Lenka Stopjaková.
Poradie v jednotlivých dospeláckych kategóriách:
Muži II. 40-49 rokov :
1. Peter Malinka (Zákamenné), 2. Juraj Kubalák (MK Tvrdošín), 3. Marián Chajdiak (TT Vavrečka)
Muži III. 50 a viac rokov :
1. Patrik Skurčák (TT Vavrečka), 2. Ján Jankola (Jankola Run Team), 3. Vladimír Pánik (KRTKO Team Trstená)
Ženy I. 19-39 rokov :
1. Júlia Benianová (Lokca), 2. Barbora Bandíková (Rabčice), 3. Lenka Stopjaková (BMSC/Oravské Veselé)
Ženy II. 40 a viac rokov :
1. Monika Čajková (Ťapešovo), 2. Adriána Kormaňáková (KB Breza), 3. Marcela Jankolová (Jankola Run Team)

Na záver chceme v mene OBL-ky a všetkých zúčastnených poďakovať organizátorom za perfektne pripravené trate a úžasnú športovú atmosféru. Celý organizačný tím pod vedením miestnych nadšencov behu a DHZ Mútne si zaslúži veľkú pochvalu za to, že zvládol organizáciu prvých pretekov na veľmi dobrej úrovni. Sponzorsky celú akciu podporili Obec Mútne, TJ Mútne a ďalší partneri bez ktorých by to jednoducho nešlo. Z vyjadrení organizátorov bolo jasné že, urobia všetko pre to aby sme sa o rok opäť všetci stretli v Mútnom.