Beh okolo Lomnej 2023 – výsledky

Výsledky iba kategórie na 5 a 2 km – stiahni tu
Fotogaléria od autora Viliam Tokár – pozri tu

V sobotu 12. augusta sa v Lomnej konal už tretí ročník Behu okolo Lomnej. Príjemné slnečné počasie opäť prilákalo bezmála 140 bežcov bežcov.
Na úvod si svoje behy už tradične odbehli najmenší bežci. Všetkých nás nesmierne teší, že detí je čoraz viac. Do výsledkov sa to premietlo nasledovne:
Žiaci do 5 rokov (2018 a mladší) 200 m:
1. Gregor Vojtechovský (TT Vavrečka), 1. Michal Turčina (Lomná), 2. Marcel Šimjak (Zákamenné), 3. Milan Florek (Barcelona)
1. Mia Dubovská (MPK Dolný Kubín), 2. Lucia Rentková (TT Vavrečka), 3. Lenka Stoklasová (Zubrohlava)
Žiaci 6-8 rokov (2017-2015) 400 m:
1. Filip Galčík (Námestovo), 2. Adam Medvecký (MPK Dolný Kubín), 3. Jakub Šimjak (Zákamenné)
1. Ema Smržíková (Lokca), 2. Denisa Kramarčíková (Breza), 3. Dominika Gašpieriková (Lomná)
Žiaci 9-11 rokov (2014-2012) 800 m:
1. Peter Holmík (TT Vavrečka), 2. Stanislav Žibek (Lomná), 3. Simon Fellner (Nemecko)
1. Miriam Lešňovská (MPK Dolný Kubín), 2. Dorota Holmíková (TT Vavrečka), 3. Melany Jurigová (Lomná)

Starší žiaci bežali trať dva kilometre a opäť dominovali súrodenci Ondríkovci z klubu MPK Dolný Kubín. Medzi chlapcami zvíťazil Daniel, ktorého na bedni doplnili domáci bežci Tomáš Bodorík a Nikolas Dzwonek a medzi dievčatami Daniela za ktorou skončili Nela Vošková z Námestova a Eliška Malinková zo Zákamenného.

Na krátkej 5 km trati podal najlepší výkon domáci bežec Samuel Florek, ktorý trať zvládol za 24 minút. Za ním dobehol na druhom mieste Matúš Štraus z Oravskej Polhory a tretí finišoval Marek Voška z Vasiľova.
Medzi ženami bola s časom 31:54 min. najrýchlejšia Mária Prerovská z Vavrečky, ktorá porazila domácu bežkyňu Dorotu Uhliarikovú o 18 sekúnd a na treťom mieste skončila Eliška Šnajderová z Banskej Bystrice. V kategórii dorasteniek zvíťazila Lenka Malinková z KB Breza, ktorá porazila Zuzanu Gerekovú z ŠKP Námestovo a Terezu Kakusovú zo Zákamenného.

Na hlavnej 10 km trati sa očakával súboj o víťazstvo medzi Milošom Magerčákom z Dynamečka Suchá Hora a Jozefom Košútom z Klina. Všetko sa však zmenilo na kľukatých lesných cestách kde sa križovalo viacej cestičiek a chodníkov. Stačilo málo, aby sa na niektorých miestach zmazalo značenie a bolo zarobené na veľký problém. Vďaka tomu viacero bežcov poblúdilo a neodbehlo celú trať. Preto všetkým chceme odkázať, že je ľahké kritizovať, ale oveľa ťažšie je niečo zorganizovať a príslovie hovorí „Kto nič nerobí tak nič nepokazí“. Uplynulé dva ročníky nebol žiadny problém s označením tratí, ale tento rok sa to nejak nepodarilo.
Aj preto Vás bežcov chceme poprosiť o toleranciu a pochopenie, lebo nikto z organizátorov nemal v úmysle Vám znepríjemniť bežecký zážitok a verte, že organizátorov to mrzí omnoho viac ako Vás. Kvôli týmto skutočnostiam je preto neférové zverejňovať výsledky z dlhej 10 km trate, lebo približne polovica bežcov neodbehla celú trať – ako príklad uvádzame, že prvá šestka mala o niekoľko minút rýchlejšie časy ako minuloročný víťaz Pavol Bakoš.
Keďže nedokážeme spravodlivo určiť poradie tak preto všetkým bežcom z dlhej trate pridelíme do hodnotenia OBL-ky rovnaký počet bodov – po 20.
Takže Samko a spol. Ďakujeme za krásne preteky, ktoré Vás stáli mnoho síl, času a prostriedkov. Nedajte sa odradiť a majte na pamäti, že chyby z ktorých sa dokážeme poučiť majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Na záver sa chceme poďakovať Obci Lomná a TJ Diamond Lomná za krásne športové popoludnie a všetkým sponzorom za podporu. Pevne veríme že o rok sa zase všetci stretneme v Lomnej