Babohorský bežecký okruh 2023 – výsledky

Výsledky všetkých kategórií – pozri tu
Fotogaléria od autorov Miro Kovalíček a Paťka Kovalíčková – pozri tu

V piatok 18. augusta sa v podvečerných hodinách na Chate Slaná voda konal už 4. ročník Babohorského bežeckého okruhu, ktorý bol spojený s otvorenými Majstrovstvami Oravy v cezpoľnom behu. Krásne počasie a nenáročné trate prilákali na štart rekordných 200 bežcov a veľké množstvo divákov. Najviac všetkých potešila účasť až 90 detských pretekárov. Tí sa na štart postavili ako prví a bežali trate dlhé 200, 400, 800 a 2000 metrov. Viacerí bežci zvádzali tak ako dospelí urputné boje čo si odnieslo aj zopár odretých kolienok. Do celkového poradia sa to premietlo takto :
Žiaci do 5 rokov (2018 a mladší) 200 m:
1. Alexander Rušin (Mútne), 2. Krištof Trabalka (TT Vavrečka), 3. Juraj Voška (TT Vavrečka)
1. Mária Greňová (Námestovo), 2. Kristína Chromčáková (Oravská Polhora), 3. Sára Smržíková (Lokca)
Žiaci 6-8 rokov (2017-2015) 400 m: – Majstrovstvá Oravy
1. Peter Plevjak (Oravská Polhora), 2. Adam Medvecký (MPK Dolný Kubín), 3. Filip Galčík (Námestovo)
1. Monika Šelingová (Tvrdošín), 2. Zuzana Vošková (TT Vavrečka), 3. Ema Smržíková (Lokca), 3. Denisa Kramarčíková (Breza)
Žiaci 9-11 rokov (2014-2012) 800 m:– Majstrovstvá Oravy
1. Viktor Chajdiak (TT Vavrečka), 2. Peter Holmík (TT Vavrečka), 3. D’Angel Ondrík (MPK Dolný Kubín)
1. Miriam Lešňovská (MPK Dolný Kubín), 2. Dorota Holmíková (TT Vavrečka), 3. Ema Koniarčíková (Oravská Polhora)
Starší žiaci bežali trať dva kilometre a trochu nás mrzí, že si cestu na Majstrovstvá Oravy našlo iba päť pretekárov z celého regiónu. V najlepšom svetle sa opäť predviedli súrodenci Ondríkovci z klubu MPK Dolný Kubín. Medzi chlapcami zvíťazil Daniel, ktorý na 2.miesto odsunul domáceho bežca Šimona Murína a medzi dievčatami Daniela za ktorou skončili Simona Paľová z Lokce a Eliška Malinková zo Zákamenného.

Po žiakoch sa na štart hlavných 5 a 10 km tratí postavilo viac ako sto pretekárov. Na krátkej trati boli celkovo najrýchlejší Samuel Florek z Run DK a Daniela Chajdiaková z TT Vavrečka. Tituly Majstrov Oravy sa však udeľovali len pre kategórie dorastu a Ženy III. Najlepšie sa s traťou popasovali Samuel Florek z klubu Run Dolný Kubín, ktorý to zvládol za 22:39 min., a Zuzana Gereková z ŠKP Námestovo s časom 33:17 min. Medzi ženami bola s časom 36:10 min. najrýchlejšia Ľubomíra Maxová z Rabče.
Dorastenci 16-18 rokov (2007-2005) – Majstrovstvá Oravy :
1. Samuel Florek (Run DK), 2. Šimon Voška (ŠKP Námestovo), 3. Tobiáš Džubek (Krivá)
1. Zuzana Gereková (ŠKP Námestovo), 2. Lenka Malinková (KB Breza), 3. Tereza Kakusová (Zákamenné)
Ženy III. 50 a viac rokov (1973 a staršie) – Majstrovstvá Oravy :
1. Ľubomíra Maxová (Rabča), 2. Anna Žitková (Istebné), 3. Anna Chromčáková (Oravská Polhora)

Na dlhej trati, ktorá merala 10,7 km sa zišla veľmi silná konkurencia bežcov a útok na víťazstvo sa očakával hlavne od Pavla Bakoša, ktorému mali sekundovať Miloš Magerčák a Jozef Košút všetci z kategórie Muži I.. Ďalší, kto mohol ponaháňať túto trojicu bol Filip Revaj z Rabče o ktorého forme však nikto nemal informácie. A bol to práve tento junior, ktorý hneď od začiatku spolu s Pavlom Bakošom udával tempo. Títo dvaja borci sa postupne ostatným vzďaľovali a bolo jasné, že sa „pobijú“ o celkové víťazstvo. Viac síl mal napokon Filip Revaj, ktorý trať zvládol v rekordnom čase 39 minút a 18 sekúnd. Druhý tak so stratou 37 sekúnd dobehol Pavol Bakoš z Chlebníc, ktorý si však časom 39:55 min. vytvoril na tejto trati osobák. Na treťom mieste so stratou dva a pol minúty dobehol aktuálny líder OBL-ky Jozef Košút z Klina.
Výsledky mužských kategórií – Majstrovstvá Oravy :
Juniori 19-21 rokov:
1. Filip Revaj (Rabča), 2. Juraj Košút (TT Vavrečka), 3. Matúš Štraus (Oravská Polhora)
Muži I. 22-39 rokov:
1. Pavol Bakoš (Chlebnice), 2. Jozef Košút (Klin), 3. Miloš Magerčák (Dynamečko Suchá Hora)
Muži II. 40-49 rokov:
1. Peter Malinka (Zákamenné), 2. Juraj Kubalák (Tvrdošín), 3. Martin Jankola (Jankola Run Team)
Muži III. 50-59 rokov:
1. Patrik Skurčák (TT Vavrečka), 2. Jozef Kubizna (Oravan Oravská Jasenica), 3. Ján Jankola (Jankola Run Team)
Muži IV. 60 a viac rokov:
1. Pavol Florek, 2. Štefan Verníček, 3. Jiří Malinka (všetci Zákamenné)

Medzi ženami sa taktiež zišla úzka špička Oravských bežkýň. O celkové prvenstvo mali podľa doterajších výsledkov v OBL-ke bojovať Andrea Janidžárová, Barbora Bandíková a Jarmila Kakusová. Všetci však s napätím očakávali či parádny výkon z Behu pod Pilskom zopakuje ešte len 14-ročná Júlia Benianová z Lokce. A tá nenechala nikoho na pochybách a hneď od začiatku si išla svoje vlastné preteky, keď opäť zdatne sekundovala aj najlepším mužom. 10,7 km tak zvládla za 49 minút a 3 sekundy čím vytvorila nový traťový rekord. Druhá so stratou dvoch minút dobehla Andrea Janidžárová z Námestova a tretia so stratou 4 minút finišovala Barbora Bandíková z Rabčíc.
Výsledky ženských kategórií – Majstrovstvá Oravy :
Juniorky 19-21 rokov:
1. Júlia Benianová (Lokca), 2. Barbora Bandíková (Rabčice), 3. Alexandra Jadroňová (BUM Námestovo)
Ženy I. 22-39 rokov:
1. Andrea Janidžárová (Námestovo), 2. Alžbeta Mikolajčíková (Novoť), 3. Eva Mokošáková (Zubrohlava)
Ženy II. 40-49 rokov:
1. Jarmila Kakusová (KB Breza / Zákamenné), 2. Adriána Kormaňáková (KB Breza), 3. Anna Huráková (Lokca)

Na záver chceme v mene OBL-ky poďakovať všetkým zúčastneným či už bežcom, ale aj divákom za krásny športový zážitok a bezproblémový priebeh súťaže a ešte Vám Ďakujeme za to, že svojou účasťou a fair-play prístupom pomáhate formovať a budovať „Oravskú bežeckú rodinu“.
Za organizáciu chceme poďakovať hlavne starostovi Obce Oravská Polhora – Michalovi Strnálovi, ktorý spolu s manželkou dali dohromady opäť tím skvelých ľudí z miestnej ZŠ, DHZ a KB Breza. Spoza mikrofónu nás celou akciou sprevádzali Alenka Beloritová a Ján Madleňák. Krásne medaily, ostatné ceny a občerstvenie zasponzorovala obec Oravská Polhora. Dúfame, že sa o rok v takom hojnom počte opäť všetci stretneme na Slanej Vode.