Novotský okruh 2023 – výsledky

Výsledky Novotský okruh – pozri tu
Fotogaléria od autorov Štefan Hrbček a Terézia Korčušková – pozri tu

V sobotu 26. augusta sa v Novoti už po druhý krát stretli bežci OBL-ky na Novotskom okruhu.
Organizátori pod vedením Alžbety Mikolajčíkovej pripravili pre bežcov 10,4 km dlhú trať s prevýšením 250 metrov a krátku 5 km trať s prevýšením 120 metrov.
Pre žiacke kategórie boli nachystané trate s dĺžkou od 100 metrov pre najmenších až do 2 kilometrov pre starších žiakov. Aj vďaka pozitívnym ohlasom z minulého roku si cestu do Novoti našlo opäť viac pretekárov – až 177 a skvelú atmosféru podporilo aj veľké množstvo divákov.
Ako prví sa na štart už tradične postavili najmenší pretekári a do poradia na stupňoch pre víťazov sa to premietlo nasledovne:
Predškoláci 2018 a mladší:
1. Juraj Brandys (Novoť), 2. Marcel Šimjak (Zákamenné), 3. Samuel Kačička (Novoť)
1. Adela Jendrašíková (Novoť), 2. Lívia Kocúrová (Novoť), 3. Zuzana Mikolajčíková (Novoť)
Najmladší žiaci 2015-2017:
1. Peter Plevjak (Oravská Polhora), 2. Jakub Jantolák (Novoť), 3. Adam Medvecký (MPK Dolný Kubín)
1. Nela Pjonteková (Novoť), 2. Ema Smržíková (Lokca), 3. Denisa Kramarčíková (Breza)
Mladší žiaci 2012-2014:
1. Viktor Chajdiak (TT Vavrečka), 2. Martin Ondrek (Beňadovo), 3. Richard Pjontek (Novoť)
1. Violeta Rypáková (Novoť), 2. Sabina Ondreková (Beňadovo), 3. Miriam Ovšáková (Novoť)
Starší žiaci 2008-2011:
1. Daniel Ondrík (MPK Dolný Kubín), 2. Dávid Vlčák (Novoť), 3. Marek Chromuľák (Novoť)
1. Daniela Ondríková (MPK Dolný Kubín), 2. Katarína Ovšáková (Novoť), 3. Klaudia Bystričanová (Novoť)

Po žiakoch sa na hlavné trate vydalo 83 bežcov. Do dĺžky hlavnej trate prehovorilo počasie, keď dve hodiny pred štartom búrka vyvrátila asi desiatku stromov rovno na označenú trať. Takže organizátori boli nútení trať trochu skrátiť z pôvodných 10,4 na cca 9,8 km.
Na krátkej 5 km trati obhájil svoj minuloročný triumf Matúš Štraus z Oravskej Polhory, keď trať zvládol za 20:39 min. Druhý dobehol domáci pretekár Dávid Rypák a tretí skončil Ľubomír Šimjak zo Zákamenného. Medzi ženami bola s časom 25:21 min. najrýchlejšia Daniela Chajdiaková z klubu TT Vavrečka, ktorá dve minúty za sebou nechala domácu Tatianu Vlčákovú a tretiu Annu Hurákovú z Lokce.
V dorasteneckých kategóriách bolo poradie najlepších nasledovné:
1. Šimon Voška (ŠKP Námestovo), 2. Marko Šeling (Tvrdošín)
1. Lenka Malinková (KB Breza), 2. Zuzana Gereková (ŠKP Námestovo), 3. Monika Šelingová (Tvrdošín)

Na dlhej trati opäť predviedol najlepší výkon Miloš Magerčák z klubu Dynamečko Suchá Hora, ktorý ju zvládol za 39 minút. Na druhom mieste so stratou 1:22 minúty finišoval aktuálny líder OBL-ky Jozef Košút z Klina a tretí dobehol so stratou 2:49 min. Ľubomír Gerát z Tvrdošína.
Poradie v mužských kategóriách :
Muži I. 19-39 r. (2004-1984) :
1. Miloš Magerčák (Danymečko Suchá Hora), 2. Jozef Košút (Klin), 3. Ľubomír Gerát (Tvrdošín)
Muži II. 40-49 r. (1983-1974) :
1. Albín Kormaňák (Lokca), 2. Peter Malinka (Zákamennské pirane), 3. Juraj Kubalák (Tvrdošín)
Muži III. 50-59 r. (1973-1964) :
1. Patrik Skurčák (TT Vavrečka), 2. Jozef Kubizna (Oravan Oravská Jasenica), 3. Vladimír Pánik (KRTKO Team Trstená)
Muži IV. 60 r. a viac (1963 a starší) :
1. Pavol Florek (Zákamenné), 2. Štefan Verníček (Zákamenné), 3. Juraj Vajduliak (MK Tvrdošín)

Medzi ženami potvrdzuje svoju súčasnú skvelú formu iba 14 ročná Júlia Benianová z Lokce, ktorá opäť nedala svojim súperkám žiadnu šancu a s časom 45:21 min. zvíťazila. Druhá Yana Afanasyeva z klubu Ultra boľavé nohy za ňou zaostala o 1 a pol minúty a tretia Andrea Janidžárová z Námestova stratila 3 a pol minúty.
V kategórii Ženy II. zvíťazila Katarína Gonšorová zo Zákemnného, ktorá porazila druhú Adriánu Kormaňákovú z KB Breza a tretiu Evu Kormančíkovú z Oravského Veselého.

Na záver chceme v mene OBL-ky poďakovať všetkým zúčastneným a organizátorom za krásne športové popoludnie. Hlavná organizátorka Alžbeta Mikolajčíková chce touto cestou poďakovať obci Novoť a najmä DHZ Novoť za perfektnú spoluprácu, pohotovú reakciu v krízovej situácii a snahu sprejazdniť zavalenú trať. Ďakujem manželovi Mirovi a celému organizačnému tímu, ktorý výborne fungoval či už pri občerstvení, registráciách, v teréne alebo pri celkovej réžii podujatia. Ďakujem guláš-majstrovi a jeho pomocníkom za vynikajúci guláš. Tiež dievčatám z KB Breza za veľkú pomoc pri registráciách. Pánu farárovi Hrbčekovi a mojej sestre Terezke, ktorý prevzali úlohu fotografov. A samozrejme ďakujem všetkým sponzorom lebo aj vďaka nim bol prvý ročník Novotského okruhu opäť úspešný. Pevne verím, že o rok sa opäť všetci stretneme v Novoti.