Beh cez 4 chotáre 2022 – výsledky

Výsledky – pozri tu
Fotogaléria od autora Michala Strnála – pozri tu

Dňa 16.októbra sa v Oravskej Polhore uskutočnil ďalší ročník behu cez 4 chotáre – alebo ako sa dostať z Oravskej Polhory do Sihelného, Rabče, Oravského Veselého a späť. Súťaž tentokrát organizačne zastrešovala obec Rabča. Aj keď sa preteky už nezapočítavali do celkového hodnotenia OBL-ky tak sa na štart postavilo 66 pretekárov vrátane Oravskej bežeckej elity.

Na úvod si svoje trate odbehli žiacke kategórie a ich súboje sa takto premietli do poradia:
Predškoláci do 5 rokov:
1. Filip Briš (Or.Polhora), 2. Tomáš Moravjak (Babín), 3. Teodor Ulrich (Sihelné)
Žiaci I. 6-8 rokov:
1. Tomáš Belicaj (ŠK Dúha Zákamenné), 2. Filip Galčík (Námestovo), 3. Henrich Belicaj (ŠK Dúha Zákamenné)
1. Natália Majkútová (Zubrohlava), 2. Lea Brišová (Oravská Polhora)
Žiaci II. 9-11 rokov:
1. Šimon Murín, 2. Sebastián Juritka, 3. Tomáš Vargončík (všetci Oravská Polhora)
1. Veronika Balúnová (MK Tvrdošín)

Po žiakoch nasledoval hromadný štart kategórií dorastu a dospelých, ktorí bežali dlhú 16 km a krátku 7,6 km trať.
Ako prví dobiehali do cieľa bežci na krátkej trati a najrýchlejšie s časom 31:23 min. to zvládol Matúš Štraus z Oravskej Polhory, ktorý o minútu zdolal Juraja Maxu z KB Breza a o ďalšiu minútu späť dobehol ďalší bežec KB Breza Marek Voška. Medzi ženami bola najrýchlejšia Michaela Maxová z KB Breza, ktorá zdolala domácu bežkyňu Katarínu Chromčákovú a tretiu Kristínu Lihanovú z Hruštína.

Na dlhej trati sa zišla silná konkurencia bežcov a očakával sa napínavý súboj hlavne medzi Máriom Košútom z TT Vavrečka a Pavlom Bakošom z Chlebníc. Obaja si hneď od štartu išli svoje preteky a ostaným bežcom sa postupne vzďaľovali. Mário si pomaly budoval náskok aj pre Pavlom, ktorý sa tak musel viac obzerať za seba, kde sa na neho tlačil Máriov mladší brat Juraj Košút z TT Vavrečka. Do cieľa napokon s časom 1 hodina a 1 minúta dobehol ako prvý Mário Košút, ktorý nadelil druhému Pavlovi Bakošovi takmer 3 minúty a tretí dobehol so stratou 6:44 min. Juraj Košút.

V kategórii Muži II. zvíťazil Albín Kormaňák z Lokce pred Tomášom Madleňákom z TT Vavrečka a tretím Antonom Špitálom z Orava tímu.
V kategórii Muži III. potvrdil svoju dominanciu v tomto ročníku OBL-ky Patrik Skurčák z TT Vavrečka, ktorý na 2.miesto odsunul Jozefa Kubiznu z Oravanu Or.Jasenica a na tretie Juraja Kuku z MK Tvrdošín.
V kategórii Muži IV. obsadil 1.miesto Pavol Florek zo Zákamenného a druhý skončil Juraj Vajduliak z MK Tvrdošín.
Medzi ženami podala najlepší výkon Alžbeta Mikolajčíková z Novoti, ktorá trať zvládla za 1 hod. a 27 minút. druhá dobehla Adriána Kormaňáková z KB Breza a tretia bola Silvia Genzorová z Rabče.

Na záver chceme poďakovať hlavnému organizátorovi – starostovi Or. Polhory Michalovi Strnálovi a jeho tímu (DHZ Or.Polhora) za krásne športové dopoludnie. Za pomoc pri prezentácii a žiackych súťažiach ďakujeme Alene Beloritovej a učiteľkám ZŠ Breza (Yveta Volčeková, Ľubica Kubasová, Daniela Brontvajová). Za podporu pretekov ďakujeme aj všetkým 4 starostom – Július Piták, Albín Maslaňák, Ľubomír Piták a Michal Strnál. Dúfame, že o rok sa opäť stretneme na Behu cez 4 chotáre tentokrát pod organizačnou taktovkou Oravského Veselého.