Beh okolo Oravských kostolov 2024

Fotogaléria – pozri tu

Po minuloročnom stanovení pevného termínu – vždy na Kvetnú nedeľu sa na trať Behu okolo Oravských kostolov postavila viac ako stovka bežcov.
Aj napriek chladnému počasiu sa približne o 12:00 hod „pohli“ všetci bežci od jednotlivých kostolov. Takto sa podarilo prepojiť symbolickou reťazou všetky obce v okrese Námestovo. Keďže sa nejednalo o žiadne preteky, tak niektorý bežali, iní zase svoju trať odkráčali. K okresu Námestovo sa pridali aj bežci v okrese Tvrdošín a Dolný Kubín.
Zopár zdatným bežcom sa jeden úsek málil, tak si ho rady predĺžili – Najdlhšiu trať zabehol náš vytrvalec Ján Jankola, ktorý zvládol 38 km.

Ďalšia trojica Marek Vajdiar, Albín Kormaňák a Ján Paľo zbehli 19 km keď „navštívili“ 4 kostoly a dve kapličky na trase (Lokca-Vasiľov-Babín-Hruštín-Vaňovka-Vaňovská kaplička a Vasiľovská kaplička-Breza). Miroslav Ustanik z Pucova zabehol trasu 20 km z Hruštína cez Oravský Hrad, Or.Podzámok, Pribiš až do Pucova. Trojica z TT Vavrečka – Slavo Praj, Tomáš Madleňák a Marián Chajdiak „dali“ 15 km.
Obdivuhodný výkon podala aj Veronika Stareková, ktorá zbehla zo Suchej Hory cez Ústie a Štefanov až do Tvrdošína trasu o dĺžke 34 km.
Po jednom bežeckom úseku zvládli aj naše detské nádeje – najmladšími boli iba 4 a 5 roční súrodenci Barborka a Ferko Šturekový, Viki Chajdiak a Ľubka Gereková

Touto cestou sa chceme všetkým zúčastneným POĎAKOVAŤ za to, že si našli čas spraviť niečo pre svoje zdravie a prišli podporiť dobrú myšlienku.
Po skončení behu sa viacerí bežci stretli na štadióne v Breze, kde nám Elena Hládeková pripravila výbornú fazuľovicu a postarala sa o pitný režim.
Za magnetky Ďakujeme firme Ján Jankola – RaR z Trstenej
Celú akciu sponzorsky podporil Klub biatlonu Breza a bežci cez dobrovoľné príspevky.

Dúfame, že sme rozbehli novú bežeckú tradíciu a o rok sa opäť na Kvetnú nedeľu všetci stretneme.

Na záver ponúkame vyjadrenie autora celého projektu Juraja Maxu: „Priatelia, aj keď ste pred kostolom (štart) niekedy a, niekde sám – vedzte, že to nie je tak. Dnešný deň to len potvrdil – ORAVA to zvládla. Symbolicky sme spojili Oravu. Je jedno príslovie : “ Komu Pán Boh, tomu aj všetci svätí“ – Bolo nám to dané z hora, bola možnosť a vďaka všetkým, sa to celé podarilo. Oravu sme spojili a touto cestou Ďakujeme každému kto sa pridal. Ďakujeme za komentáre a fotečky – z ktorých zrazu zisťujeme, že ani nevieme , kde sa kostol nachádza. Takto si navzájom môžeme predstaviť prostredníctvom kostolov našu Oravienku.“