Vyhodnotenie sezóny 2019

Spoločná foto z vyhodnotenia

Fotogaléria zo záverečného vyhodnotenia od autora Milana Čierneho – https://photos.app.goo.gl/Vxpf6TpnELCfhTv86

Záverečný beh, vyhodnotenie OBL-ky a poďakovanie

Dňa 20. Októbra 2019 sa v Breze nesúťažným behom a záverečným vyhodnotením uzavrel 1. Ročník Oravskej bežeckej ligy. Od 28. Apríla do 13. Októbra 2019 sa uskutočnilo 9 pretekov v týchto obciach: Lokca, Rabča, Námestovo, Oravská Jasenica, Klin, Hruštín, Zubrohlava, Zákamenné a 4 chotáre (Sihelné, Oravská Polhora, Oravské Veselé, Rabča).

Vďaka veľkej snahe organizátorov jednotlivých behov sa podarilo dohromady prilákať až 570 bežcov.  Z tohto počtu bolo 154 žiakov do 15 rokov, 84 dorastencov a juniorov vo veku 16-21 rokov.  V kategóriách dospelých štartovalo 194 mužov a 134 žien. Najpočetnejšie zastúpenie mali tieto kategórie: Muži I. – 121 bežcov a Ženy I. – 86 bežkýň. Keďže viacerí bežci majú vo svojich kalendároch aj iné behy po celom Slovensku, tak Iba dvaja pretekári a to – Juraj Maxa a Dávid Matis absolvovali všetkých deväť pretekov. Aj z tohto dôvodu sa do konečného poradia započítavalo sedem najlepších výsledkov. A takto sa to premietlo do výsledkov jednotlivých kategórií:

Žiaci 6-10 rokov: 1., Ján Buc (TT Vavrečka), 2., Imrich Škombár (Námestovo), 3., Lucas Janík (Námestovo)

Žiačky 6-10 rokov: 1., Alica Revajová (Rabča), 2., Nelka Janíková (Námestovo), 3., Nelka Špitálová (Námestovo)  

Žiaci 11-15 rokov: 1., Martin Buc (TT Vavrečka), 2., Michal Pazúrik (TT Vavrečka), 3., Adam Revaj (Rabča)

Žiačky 11-15 rokov: 1., Kamila Pjenčáková (Rabča), 2., Zuzana Gereková (Zubrohlava), 3., Sofia Jaňáková (Rabča) 

Dorastenci 16-18 rokov: 1., Róbert Judiak (KB Breza), 2., Samuel Florek (KB Breza), 3., Kristián Grobarčík (Sihelné)

Dorastenky 16-18 rokov: 1., Alžbeta Bucová (TT Vavrečka), 2., Žaneta Mazuráková (Sihelné), 3., Nina Škapcová (Bobrov)

Juniori 19-21 rokov: 1., Peter Vonšák (Sihelné), 2., Dávid Matis (Námestovo), 3., Pavol Hrubjak (TT Vavrečka)

Juniorky 19-21 rokov: 1., Júlia Baláková (Lokca) 

Muži I. 22-39 rokov: 1., Martin Rusina (Námestovo), 2., Michal Strežo (BK D.Kubín), 3., Patrik Rehák (Trstená)

Muži II. 40-49 rokov: 1., Slavomír Praj (TT Vavrečka), 2., Marek Voška (KB Breza), 3., Martin Buc (TT Vavrečka) 

Muži III. 50-59 rokov: 1., Vladimír Pánik (MK Tvrdošín), 2., Juraj Maxa (Rabča), 3., Jozef Jagelka (Zubrohlava)

Muži IV. 60 r. a viac: 1., Štefan Verníček (MK Tvrdošín), 2., Jiří Malinka (Zákamenné)

Ženy I. 22-39 rokov: 1., Miroslava Babinská (BK D.Kubín), 2., Jarmila Kakusová (Zákamenné), 3., Lenka Stopjaková (Oravské Veselé)

Ženy II. 40-49 rokov: 1., Anna Chorvátová (Tvrdošín), 2., Lenka Mokošáková (Zubrohlava), 3., Marcela Tropeková (Rabča)

Ženy III. 50 r. a viac: 1., Mária Sitáriková (Breza), 2., Ľubomíra Maxová (Rabča), 3., Marta Harmatová (Cykloklub Zuberec)

Záverečnému vyhodnoteniu predchádzal nesúťažný rozlúčkový beh. Nenáročnú trať a vyhodnotenie výsledkov pripravil Peter Sitárik v spolupráci s učiteľkami miestnej ZŠ a MŠ Breza. Väčšina bežcov si trať odbehla v tréningovom tempe. Keďže výsledky dospelých tento krát neboli až také dôležité pridávame kvôli motivácii do ďalších behov iba výsledky žiakov:

Žiaci do 10 rokov: 1., Jakub Hnojčík, 2., Janko Buc, 3., Imrich Škombár

Žiačky do 10 rokov: 1., Alicka Revajová, 2., Simonka Paľová, 3., Nelka Janíková

Žiaci 11-14 rokov: 1., Sebastián Belicaj, 2., Tomáš Hurák, 3., Adam Revaj

Žiačky 11-14 rokov: 1., Kamila Pjenčáková, 2., Zuzana Gereková, 3., Nelka Špitálová

Po vyhodnotení nesúťažného behu, kde mládež dostávala sladkú odmenu a dospelým sa ušlo trochu bubliniek vo fľaši, nasledovalo vyhodnotenie 1.ročníka Oravskej bežeckej ligy. Diplomy a vecné ceny odovzdávali: starosta Or.Polhory Ing. Michal Strnál, starosta Rabče Ing. Július Piták a primátor Námestova Milan Hubík. Na začiatku boli odmenený propagátori a podporovatelia OBL-ky: Martin Náčin, Róbert Brišák, Tomáš Ferenčík, Ľubica Kubasová, Blažena Náčinová, Alenka Beloritová, Marek Voška a Peter Sitárik. Keďže šport nie je len o výkonoch, ale aj o dobrých priateľstvách a následnej ochote pomôcť iným, bola udelená cena Fair-play trojici pretekárov –  Vladimír Pánik, Dávid Matis a Vladimír Madleňák, ktorí neváhali počas pretekov v Or. Jasenici a Kline zastať a pomôcť svojim súperom. O dobrú náladu sa všetkým zúčastneným počas celého podujatia starala aj živá Ľudová hudba Spoza humna v zložení: husle – Natália Bjeľaková, basa – Ivan Stolárik, akordeón – Radko Papán.

Ešte raz chceme poďakovať všetkým organizátorom jednotlivých pretekov, že majú vášeň pre beh, bez ktorej sa v dnešnej dobe takéto podujatia nedajú organizovať. Zároveň im ďakujeme, že vždy dokážu nájsť vo svojom okolí dostatok dobrovoľníkov, ktorí im bez nároku na odmenu ochotne pomôžu.

Veľké Ďakujem patrí aj všetkým bežcom, ktorí svojou účasťou dávajú zmysel takémuto podujatiu a organizátorom spätnú väzbu, že sa oplatí investovať svoj voľný čas a mnohokrát aj vlastné peniaze do usporiadania bežeckých pretekov. Veríme, že svojim konaním dávajú príklad mladším športovcom a Tí niekedy v budúcnosti budú pokračovať v tom čo sa teraz začalo.

Na záver si dovoľujeme poďakovať aj sponzorom, ktorí si uvedomujú že takéto masové akcie treba podporovať a dúfame, že sa na nich budeme môcť obrátiť s prosbou o pomoc aj v budúcich ročníkoch OBL-ky.

Záverečné vyhodnotenie podporili (finančne alebo materiálne):

Travel.sk s.r.o., Infraclima s.r.o., Oravabau s.r.o., Mirutomi s.r.o., JS DESIGN, Mäso-údeniny Miroslav Kubica, Michal Miškovič, Yanfeng Slovakia, Tlačiareň Kubík, KB Breza, Ján Madleňák, Anton Špitál, Červený kríž Klin, Marek Voška, Kaviareň Štadión Breza – Elena Hládeková, Obec Oravská Polhora, Obec Rabča, Obec Zubrohlava, Obec Klin, Mesto Námestovo, Obec Oravská Jasenica, Obec Lokca, Obec Hruštín, Obec Zákamenné. Na dobrovoľných príspevkoch od pretekárov sa vyzbieralo 253 €, ktoré budú použité na pokrytie časti nákladov spojených s vyhodnotením.

Všetky informácie z jednotlivých pretekov, bohaté fotogalérie sú aj na oficiálnych stránkach OBL-ky : www.obl.sk alebo na FB stránke https://www.facebook.com/oravskabezeckaliga/

Ak má niekto nejaké nápady ako ligu zatraktívniť a prilákať tak viacej mladých bežcov (poprípade sťažnosti) neváhajte nás kontaktovať na email martin.nacin@gmail.com

S pozdravom Juraj Maxa a Martin Náčin