Tvrdošínska 12-tka 2024 – výsledky

Výsledky Dorast a Dospelí – stiahni tu
Fotogaléria od autora Jozef Lepáček – pozri tu

Tradične prvú júnovú nedeľu doobeda sa bežci opäť stretli v Tvrdošíne, kde sa tentokrát konal už 22. ročník Tvrdošínskej dvanástky

Na štart sa najprv postavilo až 250 detí , ktorí boli rozdelení do štyroch kategórií – deti do 5 rokov, najmladší žiaci 6-8 rokov, mladší žiaci 9-11 rokov a starší žiaci 12-15 rokov.
Výsledky žiackych kategórií:
Deti do 5 rokov
1. František Jurký (Oravská Lesná), 2. Adam Kopta (Tvrdošín), 3. Matias Domin (Nižná)
1. Nela Šprláková (Tvrdošín), 2. Tereza Števaniaková (Tvrdošín), 3. Natália Holevová (Tvrdošín)
Žiaci / Žiačky 6-8 rokov
1. Marko Šeling (Ultrava), 2. Tomáš Bakoš (Tvrdošín), 3. Michal Stoklasa (Zubrohlava)
1. Ema Smržíková (Lokca), 2. Lara Mišaková (Tvrdošín), 3. Sandra Štrbáňová (Tvrdošín)
Žiaci / Žiačky 9-11 rokov
1. Stanislav Gavula (Tvrdošín), 2. Miloš Gonda (Tvrdošín), 3. Samuel Jurči (Tvrdošín)
1. Miriama Lešňovská (MPK Dolný Kubín), 2. Barbora Maťošková (Tvrdošín), 3. Ema Skurčáková (Zubrohlava)
Žiaci / Žiačky 12-15 rokov
1. Adam Bažík (Zuberec), 2. Michal Balún (Tvrdošín), 3. Ján Miklušek (Liesek)
1. Simona Dugová (Spartak Myjava), 2. Simona Šrobová (Tvrdošín), 3. Dominika Dugová (Spartak Myjava)

Po žiackych kategóriách sa na štart postavilo až 154 pretekárov na hlavnej 12,4 km a krátkej trati 6 km. Z trojice Oravských TOP bežcov si rovnako ako v Námestove našiel cestu na štart iba Pavol Bakoš z Chlebníc. Mário Košút bežal v sobotu večer Night run Štrbské Pleso, kde s prehľadom zvíťazil a napodobnil tak minuloročný triumf Pavla Bakoša.
Pavol Bakoš s časom 43:19 min zaostal za svojím minuloročným maximom o 50 sekúnd a preteky napokon takto zhodnotil:
Počas týždňa som sa rozhodoval kde sa postavím na štart – Štrbské pleso alebo Tvrdošínska dvanástka. Nakoniec som dal prednosť Orave, lebo Night run Štrbské Pleso som minulý rok vyhral tak teraz bola na rade Tvrdošínska dvanástka. Bol tam aj taký malý dôvod ísť, vyskúšať to a konkurovať Poliakom a nenechať ich vyhrať na Orave !!!
Tvrdošín mi sedel viac na tempo pred polmaratónom v Banskej Bystrice ktorý pobežím budúci víkend,
Dnešné preteky sa vyvíjali nasledovne – Hneď po štarte som sa pustil na sólo štart-cieľ, chalanov som poznal a vedel som čo si môžem dovoliť. Ale nič som nenechal na náhodu. Dnešný konkurent z Poľska Jan Wydra bol na začiatku „nepríjemný“ držal sa ma a nakoniec vyrovnal tempo. Vedel som, že je na dobrej úrovni, pár pretekov sme spolu absolvovali. Rozhodol som sa, že to pustím sám a vyplatilo sa, náskok som len zvyšoval. Na otočke (6 km) som mal prehľad, kde sa nachádza Poliak mal som dostatočný náskok cez 150 m.
Začal som útočiť na môj čas a po polke pretekov to vyzeralo, že ho prekonám, ale potom začal fúkať nepríjemný protivietor a začal som strácať. Posledné kilometre som tomu pridával, ale nakoniec sa musím zmieriť s tým, že tento rok nie…. Musím uznať, že chýbala konkurencia, ktorá by to potiahla viac, nebolo čo naháňať chalani podali pekné výkony, veľká GRATULÁCIA!!! Nevadí čas som neprekonal, ale prvé miesto do rodnej obce Chlebnice vybehal !! A to je pre mňa OVEĽA VIAC“

Na druhom mieste dobehol s časom 45:40 minúty Poľský bežec Jan Wydra, ktorý tak stratil na víťaza 2 a pol minúty a tretí finišoval minuloročný víťaz OBL-ky Jozef Košút z Klina

Medzi ženami podala na hlavnej trati najlepší výkon Danka Hanulová (Štefko running team), ktorá s časom 56:33 minúty skončila celkovo na 16.mieste. Za ňou dobehla so 17 sekundovou stratou Barbora Ulrichová z Tvrdošína a o 2 minúty za víťazkou zaostala Dominika Bubláková z Rabče.

Výsledky na hlavnej 12,4 km trati podľa kategórií:
Muži I. 18-39 rokov:
1. Pavol Bakoš (Chlebnice), 2. Jozef Košút (Klin), 3. Ivan Vidiečan (MTS Krivá)
Muži II. 40-49 rokov:
1. Jan Wydra (Mok Msazna Dolna), 2. Miloš Franko (ŠK Oravaman), 3. Peter Kurčinka (TJ Dlhá nad Oravou)
Muži III. 50-59 rokov:
1. Pavol Hanula (Štefko running team), 2. Ján Jankola (Jankola run team), 3. Jozef Kubizna (Oravan Oravská Jasenica)
Muži IV. nad 60 rokov:
1. Roman Slowioczek (MK Seitl Ostrava), 2. Oldřich Pauler (KKM Čadca), 3. Vladislav Martynek (SKI Mosty)

Ženy I. 18-39 rokov:
1. Barbora Ulrichová (Tvrdošín), 2. Dominika Bubláková (Rabča), 3. Erika Mešková (Tvrdošín)
Ženy II. 40-49 rokov:
1. Katarína Gonšorová (Zákamenné), 2. Monika Čajková (Ťapešovo), 3. Eva Mokošáková (Zubrohlava)
Ženy III. nad 50 rokov:
1. Danka Hanulová (Štefko running team), 2. Adriána Kormaňáková (KB Breza), 3. Marzena Joannna Rzesotko

Na krátkej šesť kilometrovej trati s časom 22:41 min. podal najlepší výkon Matúš Štraus z Oravskej Polhory, ktorý len tesne o 14 sekúnd porazil druhú Júliu Benianovú z Lokce (Dorastenky) a tretí so stratou 2 a pol minúty dobehol dorastenec Daniel Ondrík z klubu Juventa Žilina
Výsledky podľa kategórií :
Dorastenci 16-17 rokov:
1. Daniel Ondrík (Juventa Žilina), 2. Matej Bizoň (ŠK Oravaman), 3. Tobiáš Džubek (Krivá)
Dorastenky 16-17 rokov:
1. Júlia Benianová (Lokca), 2. Paula Mária Kubinčáková, 3. Alžbeta Jadroňová (Ťapešovo)
1. Matúš Štraus (Oravská Polhora), 2. Maroš Chorvát, 3. Adam Daňa
Muži II. nad 40 rokov:
1. Peter Boďa (Beh večernou Trstenou) , 2. Pavol Kováčik (Dolný Kubín), 3. Ján Maťuga (Rabča)
1. Tatiana Vlčáková (Novoť), 2. Alexandra Jadroňová (BUM Námestovo), 3. Zuzana Galčíková (Námestovo)