Novotský okruh a Majstrovstvá Oravy v cezpoľnom behu 2024 – výsledky

Výsledky – stiahni tu (všetky kategórie)
Fotogalériu od autorov Miro Kovaliček, Patrícia Kovaličková a Terézia Korčušková – pozri tu

V sobotu 24. augusta sa v Novoti konal už druhý ročník Novotského okruhu, ktorý bol tento rok spojený s Majstrovstvami Oravy v cezpoľnom behu. Aj napriek tomu, že ešte o 17 hodine ukazoval teplomer 30°C, tak sa na štart pretekov postavilo až 200 bežcov a z toho bolo až 116 detí.

Najskôr si svoje trate odbehli najmenší pretekári do 5 rokov, ktorí súťažili len v rámci Novotského okruhu a poradie na „bedni“ bolo nasledovné:
1. Jakub Jašica (Novoť), 2. Ľuboš Bakoš (Breza), 3. Dávid Smolár (Novoť)
1. Sára Smržíková (Lokca), 2. Zuzana Mikolajčíková (Novoť), 3. Amélia Serdelová (Novoť)

Po nich už žiacke kategórie 6-8 a 9-11 rokov zviedli tuhé boje o majstrovské medaile. Dva tituly napokon putovali zásluhou súrodencov Lucasa a Alexeja Bištiakových do Jasenovej a po jednom vybojovali Sandra Štrbáňová z Tvrdošína a Miriama Lešňovská z klubu MPK Dolný Kubín. Poradie podľa kategórií:
Žiaci / Žiačky 6-8 rokov (2018-2016) – 300 m
1. Lucas Bištiak (Jasenová), 2. Ondrej Dibdiak (Zákamenné), 3. Teodor Chajdiak (TT Vavrečka)
1. Sandra Štrbáňová (Tvrdošín), 2. Ema Smržíková (Lokca), 3. Anežka Dibdiaková (Zákamenné)
Žiaci / Žiačky 9-11 rokov (2015-2013) – 600 m
1. Alexej Bištiak (Jasenová), 2. Ján Znak (TT Vavrečka), 3. D´Angel Ondrík (MPK Dolný Kubín)
1. Miriama Lešňovská (MPK Dolný Kubín), 2. Nela Pjonteková (Novoť), 3. Denisa Kramarčíková (Breza)

V kategórií starších žiakov 12-15 rokov (2012-2009), sme po minuloročnej účasti iba piatich bežcov boli všetci veľmi milo prekvapený, keď sa na štart postavilo až 28 pretekárov. Svoju tohtoročnú dominanciu na 2 km trati potvrdila dvojica Adam Bažík zo Zuberca a Daniela Ondríková z MPK Dolný Kubín, ktorí svojim súperom nedali žiadnu šancu a s jasnými náskokmi získali zlaté medaile. Poradie najlepších troch:
1. Adam Bažík (Zuberec), 2. Ján Buc (TT Vavrečka), 3. Alex Majkút (Zubrohlava)
1. Daniela Ondríková (MPK Dolný Kubín), 2. Melany Jurigová (Lomná), 3. Violeta Rypáková (Novoť)

Po žiakoch sa už viac ako 80 bežcov vydalo v ústrety dlhej 10,4 km trati a krátkej 5 km trati. Ako prvý dobiehali do cieľa bežci z kratšej trate, kde o majstrovské tituly bojovali dorastenecké kategórie 16-18 rokov a kategória Ženy IV. nad 60 rokov. Ako prvá dobehla do cieľa s časom 21:45 min. dorastenka Júlia Benianová z Lokce, ktorá o minútu porazila domáceho bežca Abdula Bakaliho a o ďalších 30 sekúnd na treťom mieste finišoval najrýchlejší dorastenec Ladislav Pidík z Rabče. Medailové pozície z Majstrovstiev Oravy boli nasledovné:
Dorastenci / Dorastenky 16-18 rokov (2008-2006) – 5 km
1. Ladislav Pidík (Rabča), 2. Anton Dibdiak (Zákamenné), 3. Šimon Voška (ŠKP Námestovo)
1. Júlia Benianová (Lokca), 2. Nela Janíková (ŠKP Námestovo), 3. Lenka Malinková (Zákamenné)
Ženy IV. 60 rokov a viac (1964 a staršie) – 5 km
1. Emília Matisová (Tvrdošín)

Všetky ostatné kategórie od juniorov až po veteránov bojovali o majstrovské tituly na dlhej 10,4 km trati s celkovým prevýšením 250 metrov. Trať viedla s futbalového ihriska kúsok po asfalte cez dedinu a potom už po lesných cestách. Okrem horúceho počasia dalo bežcom poriadne zabrať aj „nekonečne dlhé cca 6 km“ tiahle stúpanie lesom, po ktorom nasledoval rýchly zbeh do dediny s cieľom opäť na futbalovom ihrisku.
Najrýchlejšie sa s náročnými podmienkami vyrovnal Ivan Vidiečan z MTS Krivá, ktorý trať zvládol za 42:44 min. Na druhom mieste s iba 15 sekundovou stratou dobehol Michal Strežo z klubu BK Dolný Kubín a so stratou 58 sekúnd na víťaza finišoval na treťom mieste Dávid Matis z klubu ŠKP Námestovo – všetci traja boli z kategórie Muži I. 22-39 rokov.
V kategórii Muži II. 40-49 rokov rozhodlo o majstrovi Oravy iba 29 sekúnd, keď sa z víťazstva tešil Peter Malinka zo Zákamenného pred domácim bežcom Štefanom Dibdiakom a tretím Jánom Paľom z Lokce.
V kategórii Muži III. 50-59 rokov bol súboj o titul ešte tesnejší, keď víťaz Patrik Skurčák z TT Vavrečka odsunul na druhé miesto iba o 4 sekundy Jozefa Kubiznu z Oravanu Oravská Jasenica a na treťom mieste dobehol Slavomír Praj z TT Vavrečka.
V kategórii Muži IV. 60 rokov a viac si titul vybojoval aktuálne najrýchlejší bežec tejto kategórie Vladimír Pánik z Beh večernou Trstenou – Krtko team, ktorý porazil druhého Milana Žitka z Istebného a tretieho Štefana Verníčka zo Zákamenného.

Medzi Ženami podala najlepší výkon s časom 53:57 min. Jarmila Kakusová z KB Breza/Zákamenné (Ženy II.), ktorá na druhé miesto so stratou 1 a pol minúty odsunula Katarínu Gonšorovú zo Zákamenného (Ženy II.) a o ďalších 30 sekúnd finišovala na treťom mieste Petronela Hrašková z Lomnej (Ženy I.).
Poradie v kategórii Ženy I. 22-39 rokov:
1. Petronela Hrašková (Lomná), 2. Tatiana Vlčáková (Novoť), 3. Mária Paľová (Lokca)
Poradie v kategórii Ženy II. 40-49 rokov:
1. Jarmila Kakusová (KB Breza), 2. Katarína Gonšorová (Zákamenné), 3. Eva Mokošáková (Zubrohlava)
V kategórii Ženy III. 50-59 rokov bola najrýchlejšia aktuálna líderka tejto kategórie Adriána Kormaňáková z KB Breza, ktorá zdolala na 2.mieste Annu Hurákovú z Lokce a na 3.mieste skončila Anna Žitková z Istebného.
Medzi Juniormi 19-21 rokov boli najrýchlejší Adam Daňa z Dlhej nad Oravou, ktorý porazil poľského bežca Kacpera Zieteka a Alexandra Jadroňová z klubu BUM Námestovo.

Pred vyhodnotením starosta Dušan Jendrašík poďakoval celej skupine organizátorov za vytvorenie krásnych pretekov s príjemnou atmosférou a zároveň za zviditeľnenie obce na bežeckej mape Oravy. Všetkých zúčastnených pozval na Novotský okruh opäť o rok.
Na záver chceme v mene OBL-ky poďakovať organizátorom pod vedením Alžbety Mikolajčíkovej, za úžasné športové popoludnie z ktorého si všetci zúčastnení odnášali samé pozitívne pocity. Poďakovanie patrí aj DHZ Novoť, ktorí v tom teple odviedli skvelú prácu na občerstvovačkách a pri riadení dopravy. Veľké Ďakujem patrí aj všetkým sponzorom, ktorí prispeli na nádherné medaily, vecné ceny a na občerstvenie ako aj TJ Novoť za poskytnutie priestorov štadiónu a sprístupnenie spŕch.
Pevne veríme, že budúci rok sa na konci augusta opäť všetci v takom hojnom počte stretneme v Novoti.